BRATISLAVA. Včera zverejnený prieskum organizácie German Marshall Fund of the United States potvrdil, že sa Slováci o medzinárodnú politiku nezaujímajú.
Oproti priemeru často nevedeli odpovedať a najmenej diskutujú o politike.
Riaditeľ slovenskej pobočky Pavol Demeš hovorí, že najvýraznejší záujem o zahraničie mali Slováci pred vstupom do EÚ a NATO, „odvtedy možno pozorovať akýsi postintegračný útlm, zahľadenosť do seba a spokojnosť s tým, ako sa nám darí“.
Bojíme sa otepľovania
Európania sa začínajú obavami z terorizmu približovať Američanom (74 percent). Cíti sa ním ohrozených 66 percent Európanov, pred dvoma rokmi to bolo 50. Terorizmu sa obáva aj 70 percent Slovákov.
Najsilnejšou hrozbou je však pre Európanov otepľovanie, ktoré sa u Američanov v prvej päťke ani neobjavilo.
Obavy z otepľovania cítia aj Slováci, oproti roku 2005 sa zvýšili z 25 percent na 77. Prieskum robili v júni, keď bola na Slovensku po mimoriadne teplej zime veľmi teplá jar.
Narástli aj naše obavy z utečencov (za dva roky zo 43 na 54 percent), no sú nižšie ako v Španielsku či Taliansku (80).
Demokracia v Rusku nás až tak nezaujíma
Kým 75 percent Američanov a 57 percent Európanov má obavy z vývoja demokracie v Rusku, Slováci ich pocity nemajú. Trápi to len 30 percent našincov.
Demeš to pripisuje našej slabej informovanosti.
Neprekáža nám ropa od nedemokratických štátov
S Európanmi však máme rovnaké obavy (viac ako 50 percent) z Ruska ako dodávateľa energii.
Kým Američania sú ochotní bojovať s energetickou závislosťou aj zvyšovaním cien energií (54 percent, Európania 38), Európania by radšej spolupracovali s nedemokratickými dodávateľmi energií (31 percent, Američania 24). Najmenší problém to robí Rumunsku, Poľsku a Slovensku.
Američania veria, že sa po budúcoročných prezidentských voľbách vzťahy USA a Európy zlepšia. Povedalo to 42 percent amerických respondentov. Rovnako optimistických je len 35 percent Európanov.