BRATISLAVA. Zvyšovanie cien mlieka a mliečnych výrobkov vo svete sa na Slovensku neprejaví naplno.
Hlavný ekonóm Atlantiku FT Petr Sklenář to vysvetľuje tým, že vplyvy zo zahraničia majú zväčša malý dosah, keďže viac ako 95 percent mlieka sa vypije tam, kde sa vyprodukuje. „Neočakávam, že ceny mliečnych výrobkov vzrastú o viac ako desať percent,“ povedal Sklenář.
Rozhodnutie je na mliekarňach
Zástupcovia predajcov surového mlieka aj mliekarní by privítali zvýšenie cien, ktoré však nevedia ovplyvniť.
„Je to otázka individuálnych rokovaní jednotlivých mliekarní s obchodmi. Výšku ceny si určuje každá spoločnosť sama na základe svojich hospodárskych výsledkov,“ povedala generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu Zuzana Nouzovská. Rast cien podľa nej na Slovensku bude trvať dlhšie. Obdobie odhadla na polrok.
Podľa výkonnej riaditeľky Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margity Štefánikovej predajcovia surového mlieka konečnú cenu mlieka a mliečnych výrobkov nevedia ovplyvniť. „Momentálne prebiehajú rokovania prvovýrobcov (predajcov surového mlieka) s odberateľmi. Spracovatelia sa nebránia postupnému zvyšovaniu cien na rozumnú úroveň,“ povedala Štefániková.
Obchodné reťazce na Slovensku potvrdili odpovede spred mesiaca, že nepripustia niekoľkonásobné zvyšovanie cien a ceny v auguste nezvýšili.
„Medzi obchodnými reťazcami vládne pomerne ostrý konkurenčný boj, ktorý bráni výraznejšiemu zvyšovaniu cien. Tlak na rast cien je vytváraný práve zvýšeným dopytom,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Aj rezort pôdohospodárstva tvrdí, že jeho cieľom je nepripustiť neprimerane vysoký nárast cien pre spotrebiteľa.
Na vine je sucho v Austrálii a vysoký dopyt Číny
Celosvetový rast cien mliečnych výrobkov je podľa Sklenářa dôsledkom viacerých faktorov. „Výpadok produkcie v Austrálii vinou sucha, vyšší ázijský dopyt, ktorý sa však týka hlavne sušeného mlieka,“ povedal Sklenář.
Vývoz mlieka zo Slovenska do vzdialenejších krajín nehrozí, keďže prvovýrobcovia u nás nemajú technológiu a vôbec nesušia mlieko, ktoré by priamo mohli vyviezť.
Štefániková tvrdí, že zaznamenali zvýšený dopyt z krajín EÚ. „Vývoz mlieka zo Slovenska je však možný len prostredníctvom registrovaného nákupcu,“ povedala.