BRATISLAVA. Predpovede počasia budú od januára výrazne podrobnejšie, a mali by byť aj presnejšie. Vláda tento týždeň schválila dohodu o spolupráci s Európskym centrom pre strednodobé predpovede počasia, kam už patrí 28 krajín.
Slovenský hydrometeorologický ústav sa tak dostane k údajom a výpočtom, pomocou ktorých dokáže vyhotoviť oveľa podrobnejšie strednodobé predpovede na 3 až 10 dní dopredu. Dnes na svojej internetovej stránke zverejňuje len stručnú predpoveď na štyri až päť dní.
Spoľahlivejšia predpoveď
Oldřich Španiel z ústavu hovorí, že Slovensko vstupuje do exkluzívneho klubu, na čo meteorológovia čakali desať rokov. „Nielen získame obrovské množstvo údajov a výpočtov z centra, ale aj celé know-how okolo predpovedí, prístupy k článkom, archívom, účasť na rôznych školeniach a seminároch.“
Zmenu vraj pocíti aj verejnosť. „Centrum spracováva v súčasnosti najkvalitnejšie predpovede na svete. Verejnosť sa bude môcť na predpovede oveľa viac spoľahnúť,“ hovorí Španiel.
Ústav podľa neho dokáže na základe nových údajov odhadnúť napríklad aj percento pravdepodobnosti, aké počasie bude na danom území v konkrétny deň. „Ak bude niekoho zaujímať, či bude na budúcu stredu v Bratislave pršať, dokážeme povedať, že napríklad na 80 percent.“
Bude sa lepšie plánovať
Vláda si od dohody sľubuje aj ekonomický prínos. Slovensko za prístup k údajom zaplatí ročne 2,15 milióna korún, 8,6 milióna bol vstupný poplatok.
„Aktivity mnohých hospodárskych podnikateľských firiem a inštitúcií, ale aj subjektov štátnej správy sú od počasia výrazne závislé. Ich plánovanie s využitím strednodobej predpovede prináša reálne ekonomické a humánne efekty,“ píše sa vo vládnom materiáli.
Hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder povedal, že nové produkty, ktoré dokážu meteorológovia vytvoriť, zvýšia aj komerčné využitie predpovedí.
Zaujímavé by mohli byť najmä pre poľnohospodárov, odvetvia dopravy, energetiky či vodohospodárstva. „Lepšia bude aj prevencia pred živelnými pohromami,“ hovorí Višváder.
„V takých situáciách, ako napríklad povodne v Čechách v roku 2002, dokážeme intenzívne zrážky na veľkej ploche predpovedať s niekoľkodňovým predstihom,“ hovorí meteorológ Ján Mašek. „To nám pomôže urobiť potrebné protipovodňové opatrenia.“