Odpovedá JUDr. Hana Petránová Advokátska kancelária JUDr. Peter Petrán
Manžel je živnostník a hromadia sa mu dlhy, ktoré nevládze splácať. Žijeme v byte, ktorý nadobudol ešte pred uzatvorením manželstva, máme spolu dve deti. Na domácnosť neprispieva, čo som mala cennejšie som už odviezla z bytu preč, aby to nepredal. Ja mám svoju živnosť, rozviedla by som sa s ním, ale vyhráža sa mi, že nás vysťahuje z bytu. Má na to právo? Zdena
Váš manžel ako výlučný vlastník bytu, je oprávnený v medziach zákona tento byt užívať a nakladať s ním. Ako však Občiansky zákonník stanovuje v § 3, výkon práv a povinností vyplývajúci z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. Na tomto mieste sa dostávajú do konfliktu dva zákonom chránené záujmy - vlastnícke právo a rodina. Vy a vaše deti predmetný byt užívate ako rodinní príslušníci vlastníka bytu a právoplatní členovia domácnosti. (Občiansky zákonník v ust. § 115 definuje domácnosť ako inštitút tvorený fyzickými osobami, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzujú náklady na svoje potreby). Rodina, ako v čl. 2 hovorí zákon o rodine, je základnou bunkou spoločnosti a z tohto dôvodu spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni. Táto ochrana je zdôraznená aj v čl. 41 Ústavy SR. To znamená, že počas trvania manželstva vás manžel z bytu určite vysťahovať nemôže.
Iná je však situácia po rozvode, kedy váš manžel zrejme nebude váhať s podaním žaloby na vypratanie bytu. Otázka vypratania bytu rozvedeným manželom v zákone priamo upravená nie je. Avšak ust. § 853 Občianskeho zákonníka stanovuje, že občianskoprávne vzťahy, pokiaľ nie sú osobitne upravené ani týmto ani iným zákonom, spravujú sa ustanoveniami tohto zákona, ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie. Podľa môjho názoru by sa na váš prípad aplikovali ustanovenia o zániku nájmu bytu a ustanovenia o bytových náhradách. Poskytovanie bytových náhrad vychádza zo zásady, že občan nesmie v určených prípadoch zostať bez garantovanej možnosti bývať ani vtedy, keď jeho nájom bytu z niektorého v zákone uvedeného dôvodu zanikol a je povinný sa z bytu vysťahovať. Ako stanovuje Občiansky zákonník v § 712c, ods. 1, ak tento zákon neustanovuje inak, nájomca nie je povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým pre neho nie je zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada, pričom spoločným nájomcom patrí len jedna bytová náhrada. Keďže sa staráte o maloleté dieťa, máte nárok na primeraný náhradný byt, ktorý je, podľa môjho názoru, veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý budete vypratávať, a to s prihliadnutím na vaše životné a pracovné potreby (§ 712a, ods. 1 Občianskeho zákonníka). Za zabezpečenie bytovej náhrady sa pritom považuje získanie písomného súhlasu budúceho prenajímateľa o tom, že je pripravený s vami uzatvoriť nájomnú zmluvu. To znamená, že ak váš manžel po rozvode predloží takúto listinu, budete sa aj s deťmi musieť vysťahovať.
Tým že váš manžel kumuluje dlhy, ktoré nevládze splácať, je pravdepodobné, že skôr či neskôr dôjde k exekúcii jeho majetku, pričom najčastejšou formou exekúcie je predaj nehnuteľností. Môže teda nastať situácia, že nielen vy s deťmi budete vyprataní, ale aj váš manžel, a preto vám odporúčam nečakať kým nastane prvá alebo druhá alternatíva, ale vyvinúť vlastnú iniciatívu smerujúcu k vyriešeniu vašej bytovej otázky.