Slovensko je v očakávaní. Tretia SuperStar zas zaplní stránky tlače, obsadí hlavný vysielací čas a bude na nás útočiť na každom kroku. Nemusíte sa však obávať, superstarovská mánia nepostihla len Slovensko. Svet ňou trpí už šesť rokov a jej ústup je v nedohľadne.
Keď v októbri 2001 začala britská televízia ITV vysielať súťaž, v ktorej hľadala mladé spevácke talenty, vyvolala hystériu. Finálový februárový večer dosiahol najvyšší počet zaslaných diváckych hlasov za celú históriu hlasovania v britských televíznych šou a Pop Idol sa stal najziskovejšou reláciou stanice.
A pritom vôbec nešlo o originálny nápad. Súťaž v čase rodiacich sa reality šou predstavovala len dobre načasovanú bombu.
Aj Franka Sinatru objavili v súťaži talentov
Hľadanie speváckych talentov má korene v USA na rozhlasových staniciach vysielajúcich ešte pred vojnou. Úplne prvou bola Amatérska hodinka moderátora Edwarda Bowsa, ktorá patrila medzi najobľúbenejšie rozhlasové programy tej doby. Bowes ju uvádzal od roku 1934 až do svojej smrti v roku 1946 a mal skutočne dobrý nos na vyhľadávanie talentov. So súťažiacimi však nezaobchádzal v rukavičkách, keď sa mu niekto nepáčil, prerušil ho gongom či slovami "All right, all right!". Medzi hviezdy, ktoré objavil, patril napríklad aj Frank Sinatra a jeho vokálna skupina The Hoboken Five's. Poslucháči si ich tak obľúbili, že mladíci sa na súťaži zúčastňovali takmer každý týždeň, samozrejme, vždy pod iným menom.
Dva roky po skončení programu sa hľadanie prenieslo prvýkrát na televízne obrazovky. Moderátorom bol Ted Mack, Bowsov bývalý asistent. Až do začiatku deväťdesiatych rokov sa na mnohých televíznych staniciach vysielali rôzne varianty tohto typu súťaže.
V roku 1998 sa starými programami inšpiroval hudobný producent Simon Fuller a vznikla britská megašou Pop Idol.
Mág Simon Fuller
Kto sa skrýva pod menom Simon Fuller? Jeden z najmocnejších mužov svetového zábavného priemyslu. V roku 2007 ho Time Magazine zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí na svete, jeho súkromný majetok sa odhaduje na 460 miliónov libier a jeho nápady hýbu svetom. A to doslova. Keď v roku 1998 vymyslel súťaž Pop Idol a licenciu predal do 110 krajín, svet zasiahla doslova Idolmánia. Vzniklo vyše päťdesiat verzií s názvami ako American Idol, Australian Idol, Ídolos Brazil, či prevažne európske označenie SuperStar. Hystéria sa nevyhla dokonca ani arabským krajinám.
Spice Girls a Beckham
Medzi Fullerove "záľuby" patrí hudba a šport. Objavil Spice Girls, ktoré pod jeho vedením dosiahli vrchol svojej kariéry, predali 53 miliónov nosičov a rozpadli sa krátko na to, ako od neho odišli. Mali pocit, že Fuller na nich priveľmi zarába. Z futbalistu Davida Beckhama urobil hviezdu, mimochodom, bol na jeho svadbe so Spajskou Victoriou a pod jeho vedením novomanželia vytvorili módnu značku DVB, ktorá ponúka parfumy a džínsové oblečenie. Stojí i za Beckhamovým 250-miliónovým prestupom do LA Galaxy.
Slovensko jedno z posledných
Slovensko kúpilo licenciu Pop Idolu v roku 2004 ako jedna z posledných krajín v strednej a východnej Európe a popritom ešte bojovalo s vlnou odporu. Na kúpu komerčného programu totiž nabrala odvahu len verejnoprávna STV.
Po dvoch sériách Pop Idolu sa rozhodol jeden z porotcov, výkonný riaditeľ Sony BMG Simon Cowell, produkovať vlastnú šou s názvom The X Factor. Podobnosť súťaží nedala spávať Simonovi Fullerovi, ktorý zažaloval Cowella za porušovanie autorských práv. Nakoniec sa obaja páni dohodli mimosúdnou cestou a spor uzatvorili slovami, že "vzájomnou spoluprácou dokážu oveľa väčšie veci". Cowell dodal, že mu bolo potešením spolupracovať so svojím dobrým priateľom Simonom Fullerom. Veľkí rivali a konkurenti, ako ich nazývajú médiá, priznávajú, že jeden bez druhého sa nezaobídu. "Len vďaka Simonovi Cowellovi, ktorý sedí v porote Amerického Idolu, dosiahla šou taký neuveriteľný úspech. Preto som rád, že naše priateľstvo pokračuje," povedal Fuller.
A tak The X Factor začal už svoju štvrtú sériu, zmluva s televíziou je podpísaná na ďalšie tri roky a to znamená nepretržité vysielanie do roku 2010. Ale aby sme neboli nespravodliví, pár odlišností od Pop Idolu tu predsa len je. The X Factor zrušil hornú vekovú hranicu, dolnú posunul na 14 rokov a súťažiť môžu aj kapely.
Najúspešnejší je American Idol
Hoci britský Pop Idol skončil po dvoch rokoch, americkej verzii sa darí oveľa lepšie. Castingy do siedmej serie práve prebiehajú, sledovanosť neklesá a rodia sa v nej najväčšie hviezdy. Z víťazky prvej série American Idol Kelly Clarksonovej sa stal miláčik MTV, vydala tri albumy, trikrát vyhrala American Music Awards, dvakrát Grammy Awards a predala 9,5 milióna nosičov. Slovenskí superstaristi môžu o takom úspechu len snívať.
Kat Cowell
V porote Amerického Idolu sedí speváčka Paula Abdul, producent Randy Jackson a ako ináč, Simon Cowell. Ten doháňal k slzám už tínedžerov v prvých sériách Pop Idolu a svojou neľútostnou kritikou priťahuje k obrazovkám tisíce "krvilačných" divákov. "Mojou prácou je dostať sa súťažiacim pod kožu. Robím v hudobnom priemysle už dvadsaťpäť rokov a keď som prijímal miesto v porote, bolo to pod podmienkou, že budem môcť byť úprimný," hovorí Cowell. Jeho poznávacím znamením je začiatok vety "Nechcem byť neslušný, ale....", po ktorom nasleduje nemilosrdné a mimoriadne drsné posúdenie talentu, osobnosti alebo dokonca fyzického vzhľadu súťažiaceho.
Británia našla talent
Finále The X Factoru prebieha na Britských ostrovoch vždy v decembri a televízna stanica ITV, pravdepodobne pridŕžajúc sa hesla 'dobrého nikdy nie je dosť', sa rozhodla tohtoročné letné mesiace vyplniť takmer totožnou súťažou. O divákov nebola núdza. Šou s názvom Britain's Got Talent vyberala najlepší amatérsky talent - herecký, spevácky, tanečný alebo komediálny, pričom vek uchádzačov nehral žiadnu úlohu. Prvú sériu vyhral hanblivý, korpulentný mladík s poškodeným chrupom a operným hlasom, druhá skončila len šesťročná Connie Talbotová, pri ktorej speve obecenstvo takmer nedýchalo.
Autorom projektu je už tradične Simon Cowell, ktorý si s radosťou sadol aj do poroty. Otázkou ostáva, dokedy sa diváci dokážu dívať na tento druh reality šou.