Keď sa chcete presťahovať z väčšieho do menšieho, môžete to urobiť zámenou bytu alebo predajom pôvodného a kúpou ďalšieho. Druhý prípad býva podľa právničky Barbory Popelkovej častejší. „Kým pri kúpe hľadáte len byt a predávajúceho, od ktorého ho kúpite, pri zámene musíte nájsť niekoho, kto ponúka vhodný byt pre vás a zároveň má záujem o byt, ktorý ponúkate na výmenu vy,“ hovorí Popelková. Starší ľudia však podľa právničky skôr uvažujú o zámene nehnuteľností - nie je potrebné mať pripravených tak veľa peňazí ako pri samostatnej kúpe nového bytu. Tým, že sa zamieňa jeden byt za druhý, bude totiž potrebné maximálne vyrovnať rozdielnu hodnotu zamieňaných bytov.
Ako na to
Pri zámene bytov sa spisuje zámenná zmluva. Vyhotovená musí byť v písomnej forme. Každá zmluvná strana ohľadom bytu, ktorý zámenou dáva, sa považuje za predávajúceho a ohľadom bytu, ktorý zámenou prijíma, za kupujúceho. Zámenná zmluva nadobúda platnosť podpísaním zmluvnými stranami, pričom podpisy obidvoch musia byť úradne (notársky) overené.
Účinnosť zmluva nadobudne až povolením vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Vkladom vlastníckeho práva k zamieňaným bytom do katastra nehnuteľností sa jej účastníci stanú vlastníkmi zamieňaných bytov.
Znalca mať nemusíte
Zamieňané byty nemusia mať totožnú hodnotu. Zvlášť, ak sa zamieňa väčší byt za menší alebo byt v centre mesta za byt v okrajových častiach, ich hodnota môže byť dosť odlišná. Podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy už netreba na účely ocenenia nehnuteľnosti vyhotovovať znalecký posudok.
Právnička však odporúča – ocenenie odborníkom je v tomto prípade vhodné. Laický názor na cenu bytu môže byť skreslený a nemusí vypovedať o jeho skutočnej hodnote. Ak sa hodnota bytov líši, je potrebné finančný rozdiel vyrovnať, to znamená, že vlastník s bytom s nižšou hodnotou by mal doplatiť rozdiel vlastníkovi s bytom s vyššou hodnotou.