BRATISLAVA. Odchod detí zo spoločného bytu a príjem zúžený na dôchodok, z ktorého veľkú časť odkrajujú náklady na bývanie - to sú najčastejšie motívy, ktoré nútia seniorov zvažovať presťahovanie do menšieho bytu. Výmenou väčšieho bytu za menší, prípadne predajom väčšieho bytu a kúpou menšieho je navyše možné získať zaujímavý jednorazový peňažný príjem v podobe cenového rozdielu medzi väčším a menším bytom. Ten môže byť vyšší, ak sa senior rozhodne odísť z vyhľadávanej, a teda drahšej lokality, napríklad v centre mesta, do menej žiadanej, okrajovej časti, kde sú byty vo všeobecnosti lacnejšie.
Výška doplatku by nemala pri výbere vhodného bytu na presťahovanie rozhodovať. Ak je vaším hlavným motívom šetriť na budúcich nákladoch na bývanie, podrobne sa zaujímajte o výšku mesačných platieb, ktoré vás v novom bytovom dome čakajú.
Pýtajte sa správcu
Výmena bytu, aj keď idete z väčšieho do menšieho, neznamená automaticky úsporu vo všetkých položkách mesačných platieb spojených s bývaním. Každá časť mesačných účtov totiž nezávisí od veľkosti či izbovosti bytu. Niektoré platby, ako napríklad voda, sa rátajú podľa skutočnej spotreby. Iné, ako napríklad smeti, sa zvyčajne určujú podľa počtu obyvateľov domácnosti. Niektoré, ako napríklad odvod do fondu opráv, sa môžu platiť podľa plochy bytu. Koľko sa však platí za štvorcový meter, závisí od toho, ako si to vlastníci v konkrétnom bytovom dome odhlasovali.
Preto, ak chcete čo najviac znížiť mesačné náklady na bývanie v byte, do ktorého sa plánujete presťahovať (a nadobudnúť ho do vlastníctva), zistite si u správcu, čo vás vo vybranom dome a byte čaká. Zvažujte položku po položke vašich budúcich mesačných platieb a informujte sa aj na známe budúce plány ostatných vlastníkov bytov v bytovke, týkajúce sa rekonštrukcie.
O polovicu menej
Najvýraznejšou položkou, na ktorej môžete ušetriť, je teplo. Ale aj tu treba myslieť na to, že mieru úspor po presťahovaní významne ovplyvní spôsob vášho doterajšieho narábania s teplom v byte. To znamená, či ste vykurovali celý byt, alebo ste stlmovali radiátory v niektorých izbách na minimum. V bytovkách s centrálnou dodávkou tepla záleží aj na spôsobe, akým v dome rozúčtovávajú náklady.
Situácia je jednoduchá tam, kde sa náklady na teplo rozúčtovávajú podľa plochy bytu. „Kto sa teda sťahuje z trojizbového bytu s rozlohou 75 štvorcových metrov do jednoizbového bytu s rozlohou 35 štvorcových metrov, v ideálnom prípade môže pri tomto spôsobe rozpočítavania platieb platiť za teplo o polovicu menej,“ hovorí Monika Sulíková z Bezplatného energetického poradenstva Energetického centra Bratislava.
Tento spôsob rozúčtovávania tepla je rovnostársky, čo môže byť v čase výmeny výhodou. Treba pri ňom však myslieť na to, že nezohľadní vašu budúcu snahu šetriť na spotrebe v byte, kam ste sa presťahovali.
Domy s meračmi
Druhou možnosťou rozúčtovania nákladov za teplo je tá, keď sa platba za dodávku tepla rozdelí na dve časti – z jednej sa vypočíta spotreba podľa plochy bytu (môže to byť 30 až 50 percent z ceny celkového dodaného tepla), druhá zohľadňuje spotrebu nameranú pomerovým rozdeľovačom vykurovacích nákladov alebo určeným meradlom. To znamená, že celková cena tepla sa môže od bytu k bytu líšiť.
V prípade bytov pod strechou, na nárožiach alebo nad nezatepleným suterénom, ktoré majú väčšiu spotrebu než byty z každej strany obklopené vykurovanými priestormi, sa tieto rozdiely kompenzujú koeficientmi upravujúcimi namerané hodnoty pre rôzne kategórie bytov. Ak ste zvyknutí byt nadmerne neprekurovať, pri presťahovaní z väčšieho do menšieho bytu môžete zásadne ušetriť aj v tomto prípade. Veľkosť takejto úspory je však problematické vopred vyčísliť. Na druhej strane tu však máte možnosť aktívne sa na vašej spotrebe tepla a teda aj výške výdavkov za túto položku v účtoch za bývanie podieľať.
Úspory a výmena bytu
Náklady na studenú a teplú vodu: samotná výmena bytu náklady neovplyvní, platí sa za skutočne odobraté množstvá domu (podľa takzvaných osobomesiacov) alebo bytu, ktoré sú na meračoch namerané.
Poplatky za stočné, smeti, upratovanie a podobne: ani tu sa výrazne nedá ušetriť, ak sa nepresťahujete do domu, ktorý si napríklad neplatí upratovačku, alebo jej dáva menej peňazí, za smeti sa platí na počet bývajúcich v byte (členov domácnosti).
Správa nehnuteľnosti: vlastníci v každom dome si dohadujú odmenu správcovi sami, môže sa preto stať, že prídete do domu, kde je poplatok vyšší.
Odvody do fondu opráv: keď odídete z väčšieho do menšieho, môžete ušetriť v prípade nižšej platby za štvorcový meter spoluvlastníckeho podielu.
Do fondu opráv môžete dokonca platiť aj viac – ak vlastníci v novom dome odsúhlasili vyššie odvody, prípadne dom čaká zásadná, a teda finančne náročná rekonštrukcia. Na tú, ak o nej rozhodne nadpolovičná väčšina vlastníkov, zo zákona musíte odhlasovanou sumou prispieť či prispievať.
Teplo: najväčšia položka, na ktorej môžete presťahovaním ušetriť. Efekt zníženia plochy bytu pri výmene z väčšieho do menšieho sa prejaví automaticky iba vtedy, keď odchádzate z bytovky do bytovky, kde sa náklady na teplo rozúčtovávajú podľa plochy bytu.
K úsporám môže pomôcť aj to, keď sa presťahujete z lokality, kde dodávateľ tepla účtuje vyššie ceny ako v tej, kam sa chystáte sťahovať.
Elektrina, plyn, telefón: výšku týchto nákladov môžete ovplyvniť bez ohľadu na to, v akom byte bývate a aké spotrebiče používate.