BRATISLAVA. Dve politické strany – SMK a SNS – ponúkajú návštevníkom ich webov aj videá, ktoré im nepatria. Slovenské televízie, ktorých produktom a teda aj majetkom tieto úryvky z publicistických relácií sú, hovoria, že strany ich vykrádajú.
Aj v slovenskej webovej komunite sa zabehol štandard, podľa ktorého možno návštevníkovi stránky korektne a legálne ponúknuť cudzie texty, hudbu či videá bez toho, aby ich vlastník to povolil. Zjednodušene, o krádež nejde vtedy, ak návštevníka webovej stránky navediete na pôvodný zdroj, neponúknete mu text či video na vašej stránke. Pretože možnosť napríklad predávať reklamu alebo sa inak tešiť z návštev surferov má mať ten, kto dokáže vyrobiť alebo nakúpiť originálny obsah. To však nie je prípad webov SMK a SNS.
Ak nejde o aktuality,
je to krádež
Pri videozáznamoch na webe politických strán sa neotvoria pôvodné stránky televízií. Konzultantovi pre médiá a autorský zákon Radoslavovi Kutašovi sa nepozdáva ani to, že strany si vôbec nepýtali od televízií súhlas.
Autorský zákon síce umožňuje výnimku na používanie videozáznamov, ale len na informačný účel a teda aktuálne udalosti. A ročné záznamy diskusných relácií nie sú aktuality. „Zdá sa teda, že strany porušujú minimálne práva vysielateľa,“ hovorí Kutaš. Stranám radí staršie záznamy z webu odstrániť.
Televízia Markíza potvrdila, že strany požiada o „okamžité stiahnutie týchto relácií“. Ich právnici sa domnievajú, že SMK a SNS porušuje práva Markízy ako výrobcu audiovizuálneho diela.
Aj televízia TA3 sa chce so stranami skontaktovať. „Je bežnou praxou, že hostia, ktorí sú pozvaní do TA3, chcú svoju účasť odprezentovať aj na vlastnej stránke. Mala by tomu však predchádzať dohoda oboch strán,“ povedala hovorkyňa Zuzana Vachová.
Televízia JOJ sa jednoznačne nevyjadrila, či bude so SNS a SMK hovoriť. STV sa nevyjadrila k problému vôbec.
Kto komu vlastne
robí službu?
SNS si nemyslí, že porušuje práva televízií. „Ťažko hovoriť o autorskom práve, ak ide o verejnú diskusiu. Ak by si mohol niekto uplatňovať nárok, tak je to ten verejný činiteľ, ktorý tam vystupuje,“ povedal hovorca a šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Prisľúbil, že ak majú televízie so záznamami problém, tak ho strana vie riešiť. Myslí si však, že SNS vlastne robí službu televíziám. „Propagujeme ich na našej stránke.“
SMK sa spamätala
Hovorkyňa SMK Eva Dunajská tiež pôvodne povedala, že strana zákon neporušuje. Otázky si dala poslať e-mailom. „Ako je to presne z právneho hľadiska neviem, ale študoval som, ako je to inde a náš spôsob nie je unikátny, napríklad aj SNS to má urobené podobne,“ reagoval na otázky technik webovej stránky SMK Norbert Oriskó.
Do soboty SMK porušovala práva televízií len na maďarskej verzii svojej stránky. Na slovenskej verzii sa dovtedy videozáznamy spúšťali cez stránky televízií.
Oriskó avizoval, že slovenskú stránku idú prispôsobiť maďarskej, hoci už bol upozornený na možné porušenie práv televízií. „Napíšeme list každej televíznej spoločnosti, aby vyjadrili svoje stanovisko a potom podľa toho, čo odpovedia, urobíme zmeny na webovej stránke.“
Nakoniec sa zrejme rozhodli inak. Včera všetky weby SMK len odkazovali na stránky televízií.
Na propagáciu svojich politikov využíva videá aj Smer, ktorý však nepotrebuje televízie. Zverejňuje len videozáznamy natočené vlastným kameramanom. Ostatné strany zatiaľ videá nemajú. SDKÚ pripája k aktuálnym správam zvukové záznamy, HZDS ponúka prepisy svojich tlačových konferencií.