BRATISLAVA. V KDH a SMK sú niektorí vplyvní členovia nespokojní s vedením, v SMK je podľa všetkých aktuálnych prieskumov populárnejší Béla Bugár ako Pál Csáky, podľa agentúry MVK je podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová oveľa populárnejšia ako jej šéf Mikuláš Dzurinda.
Opozícia mala počas leta zjavný problém prebojovať sa so svojimi témami do médií a väčšinou iba reagovala na problémy vládnych strán.
Stanovisko ku kauzám ministerky práce Viery Tomanovej opozícia vydala po niekoľkých dňoch mlčania. Návrh na odvolanie padol mesiac po vypuknutí kauzy.
Súčasné vládne strany pritom podávali návrhy na odvolanie ministrov aj počas dovoleniek a svojou agendou sa snažili zaujať aj počas uhorkovej sezóny.
Opozičné strany sa nespamätali sa z prehry
„Opozícia sa stále nespamätala, že išla z vlády do opozície. To obvykle znamená preskupovanie síl aj osobností, ktoré sú na čele. To sa podarilo iba v SMK - a aj tam je ten efekt sporný,“ povedal politológ Miroslav Kusý.
Podľa Kusého opozícia takmer vôbec nezužitkovala leto a ani kauzu okolo Tomanovej. „Keby mali namiesto toho dôležitejšiu agendu, ale nemajú. Takže aj táto agenda mala byť pre nich dôležitá.“
Podľa politológa je na tom relatívne najlepšie SDKÚ, myslí si však, že Dzurinda je zároveň najviac „opotrebovaným“ lídrom.
„Neurobili vyhodnotenie toho, prečo sa volič v predchádzajúcich voľbách rozhodol inak, než bolo v ich predstavách,“ povedal sociológ Pavel Haulík.
Aj podľa neho mali strany po voľbách riešiť personálne otázky. SMK aj KDH ich riešili neadekvátne, SDKÚ vôbec, myslí si. Mikuláš Dzurinda je najopotrebovanejším politikom aj podľa Haulíka.
„Ukazuje sa, že je to človek do vlády, ale oveľa horší je do opozície.“
Ide o snemy?
V KDH bude snem, ktorý bude opäť voliť vedenie, už o jeden a tri štvrte roka. SMK síce volí predsedu aj ostatných funkcionárov na štyri roky, ale každý rok má snem, ktorý by mohol vymeniť kompletné vedenie. Aj to by mohlo byť jednou z príčin napätia v stranách.
SKDÚ má voľby predsedu raz za štyri roky po voľbách. Podľa Haulíka nemusí byť dlhšie funkčné obdobie vedenia zárukou väčšej stablity strán.
„Niekedy práve to, že sa zebetónujú nevyhovujúce pomery, môže spôsobiť oveľa väčší problém, než to, že sa funkcionári musia neustále uchádzať o priazeň.“
Voľba predsedu strany
KDH – jar 2009
SMK – najneskôr na jar 2011 - snem však býva každý rok
SDKÚ – jeseň 2010
SNS – jeseň 2010
HZDS – jar 2009
Smer – je zvolený na neurčito