BRATISLAVA. Predseda banskobystrického krajského súdu Ján Bobor by mal podľa tajnej služby vysvetliť svoje vyjadrenia, že SIS má záujem ovplyvňovať rozhodnutia súdov a zaujíma sa aj o ich výsledky.
Hovorca Slovenskej informačnej služby Karol Sorby sudcove tvrdenia odmietol. „Medializované výroky však považuje SIS za prekvapujúce a natoľko závažné, že bude požadovať ich náležité vysvetlenie.“
Bobor sa pre SME odmietol druhýkrát vyjadriť. Povedal, že má na to osobné dôvody. V utorok sa snažil svoje slová dementovať a tvrdil, že redaktor SME si ich vymyslel. Zvukový záznam však hovorí o opaku.
Predseda súdu hovoril, že polícia aj tajná služba sa zaujímajú o sudcov. „SIS nás s veľkou obľubou monitoruje. Majú záujem o určité rozhodnutia a snažia sa zisťovať čo a ako.“
Vyjadrenia zaskočili aj podpredsedu parlamentného výboru na kontrolu SIS Rudolfa Pučíka z SNS. Hovorí, že ide o veľmi závažné tvrdenia a nevie, aké dôkazy Bobor má.
Odkázal mu, že ak má pocit, že tajná služba konala v rozpore so zákonom, je povinný konať. „Ak nemá, tak by mal každé takéto vyjadrenie zvážiť.“ Výbor sa však zatiaľ sudcovými tvrdeniami zaoberať nebude.
Ministerstvo spravodlivosti dnes nevie o žiadnom konkrétnom zásahu tajnej služby. Hovorca Michal Jurči však pripomenul prípad bystrickej sudkyne Miriam Sninskej, ktorá vlani v máji našla vo svojej kancelárii odpočúvacie zariadenie.
Polícia vtedy tvrdila, že s najväčšou pravdepodobnosťou bolo vyrobené podomácky.
„Rovnako dochádzalo k úniku informácií z porád senátov, ktoré sú tajné a podobne. Nemusí ísť však o tajnú službu, skôr v prípade miliardových káuz o zúčastnené strany,“ povedal Jurči. Rezort podľa neho zvažuje, že zakáže vstup na pojednávanie s mobilnými telefónmi. Zákaz už napríklad platí pri prísne strážených procesoch Špeciálneho súdu.
Podobne ako ministerstvo nemajú dôkaz o zásahoch tajnej služby ani ostatní predsedovia súdov. „Nemáme konkrétne poznatky a nikto sa nám konkrétne nesťažoval,“ povedal podpredseda Krajského súdu v Trnave Ivan Ilavský. Sudcovia vraj nepocítili razantnejšie kroky zo strany tajných služieb ako štandardné.
Služba do práce súdu už zasiahla
Tajná služba sa pokúsila zasiahnuť do nezávislosti súdu pred rokom, v korupčnej kauze bývalého račianskeho starostu Pavla Bielika z KDH. Agentka SIS Kováčová vyzvedala informácie o prípade od vyššieho súdneho úradníka. Povedala mu, že veci sa nevyvíjajú tak, ako oni chceli. Úradník prípad ohlásil predsedovi senátu. Vtedajší predseda súdu Igor Králik ho považoval za pokus ovplyvniť súd.
Službe v tom čase šéfoval Ladislav Pittner, ktorý najskôr tvrdil, že Kováčová si plnila služobné povinnosti, neskôr, že nemala od služby poverenie, aby sa pýtala na kauzu Bielik. Konanie agentky preverovala aj komisia SIS. Výsledky odmietla zverejniť.
(r)
Autor: vev