V katolíckej dievčenskej strednej škole v mestečku Hilden v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko s tým pred tromi rokmi prišla 12-ročná Stephanie Hildebrandtová. Najprv obišla všetky spolužiačky, a keď získala podporu, dala návrh učiteľom. Chcú v škole zaviesť školskú uniformu. Stephanie mala jasný argument: "Nie každý si môže dovoliť kúpiť drahé adidasy alebo iné značkové veci," povedala pre internetové vydanie Westdeutscher Rundfunk (WDR). Keď budú mať všetci rovnaké oblečenie, prestanú si závidieť alebo ohrňovať nos nad druhými.
Učitelia experiment schválili
"Veľmi som sa tej myšlienke potešil, zvlášť, keď prišla od žiačky," povedal učiteľ Diethard Müller. Rovnaké šaty podľa neho posilnia v škole spolupatričnosť. Navyše ušetria rodičom veľa starostí. "Mal som matku, ktorá kúpila svojej dcére značkové sako za 100 eur a sebe kupovala oblečenie v najlacnejších butikoch. Tak to predsa nemôže fungovať." Školský odev je teraz dostupný pre každého. Svetlomodrá košeľa s logom školy stojí 10 eur, tmavý pulóver 20.
Nie všetky školáčky sú zmenou nadšené. Zo 700 dievčat si uniformu kúpilo takmer päťsto. "Je to nuda, keď všetci vyzeráme rovnako," hovorí 12-ročná Jessica Lancieriová. Ona uniformu nosiť odmietla a nikto ju k tomu nesmie nútiť. Nový nemecký školský zákon síce podporuje nosenie školskej rovnošaty, ale len dobrovoľne. Navyše, nemecká ústava zaručuje každému slobodný rozvoj osobnosti a k tomu patrí aj oblečenie.
Pre niektorých to je nuda
A tak sú na dievčenskej škole v Hildene takí, čo uniformu nosia, takí, čo ju odmietli, ale aj takí, ktorí ju nosia nepravidelne. Patrí k nim aj 13-ročná Chantal Dortenová. "Mám ju v skrinke, ale nenosím ju každý deň." Myslí si, že uniforma je fajn, pretože odpadli problémy s najnovšou módou. To, čo jej prekáža, je farba. "Modrá sa mi nepáči," dodáva Chantal, ktorá pod školským sakom nosí svoje obľúbené ružové tričko. Aj tento problém škola čoskoro vyrieši. Ku kolekcii školského oblečenia pribudnú onedlho tričká s logom v ružovej farbe.
Dievčenská škola v Hildene nebola prvá, kto so školskou uniformou prišiel. Prvenstvo majú školáci základnej a strednej školy v Hamburgu. Tam nosí uniformu od roku 2000 asi 80 percent žiakov. Odvtedy k nim v Nemecku pribudlo niekoľko verejných i súkromných škôl. Podmienky sú rovnaké. Oficiálne to nie je školská uniforma, keďže tá by bola povinná, ale školský odev a jeho nosenie je dobrovoľné. Zástupcovia žiakov majú v tomto prípade právo veta. Tí, ktorí súhlasia, môžu byť pri výbere oblečenia a určovať jeho farbu či vzhľad.
Výsledok štúdie:
lepšia sociálna klíma
Školská rovnošata je stále téma, ktorá Nemcov rozdeľuje. Jej stúpenci tvrdia, že to posilňuje individualitu a charakter žiakov, aby sa pre nich nestalo najdôležitejšie to, ako sú oblečení. Kritici návrhu oponujú, že konkurencia sa zavedením uniforiem nestratí, akurát sa začnú žiaci snažiť vyniknúť inak. Superúčesom, drahými topánkami alebo šperkmi.
Dostupné štúdie však tvrdia, že nosenie jednotného oblečenia žiakom prospieva. Odborníci z Düsseldorfu, ktorí ju vypracovali v roku 2004, pozorovali žiakov na spomínanej škole v Hamburgu. Tvrdia, že po rokoch sa v triedach prejavila lepšia sociálna klíma, vyššia pozornosť medzi deťmi, citlivejší prístup. Oblečenie ako také prestalo byť pre deti zaujímavé.
Miriam Zsilleová
ilustračné foto - reuters