BRATISLAVA. Za prvý rok vlády Roberta Fica v porovnaní s posledným rokom vlády Mikuláša Dzurindu štvornásobne vzrástol počet negatívnych článkov o Slovensku v štyroch vybraných významných svetových periodikách.
Analýza INEKO ukázala, že týždenník The Economist a denníky Financial Times, The New York Times a Le Monde zverejnili za dva roky 471 článkov o Slovensku.
Posledný rok minulej vlády bol pomer pozitívnych a negatívnych článkov 6:1, za prvý rok Ficovej vlády sa zhoršil na 2:1.
Kým počas Dzurindovej vlády boli negatívne a pozitívne zmienky o vláde takmer vyrovnané, medzi júlom 2006 a júnom 2007 bolo negatívnych zmienok o súčasnej vláde jedenásťkrát viac ako pozitívnych.
Nielen pravicové médiá
„Prieskum je limitovaný, a neposkytuje zaručený obraz reality,“ pripúšťa jeho spracovateľ Ján Žilinský.
Le Monde vybral do vzorky ako vo svete najznámejší francúzsky denník a ako protipól k vplyvným anglofónnym médiám.
The New Times zasa ako vzorku ľavicovejšie orientovaného amerického denníka, ktorý celkovo podporuje napríklad vyššie dane či vyššie dávky na sociálne programy.
Najkritickejší k Ficovej vláde bol pravicový The Economist, ale dosť kriticky sa k nej staval aj stredovejší Le Monde.
Výskum tiež ukázal, že v poslednom období klesol počet neutrálnych článkov o Slovensku.
Hrôzu naháňajúci populisti
Medzi pozitívne zmienky o Slovensku zaradil prieskum napríklad citáty, že sa Slovensko stáva svetovou krajinou vo výrobe áut, alebo že česká vláda chystá reformu daní podobnú slovenskej.
Kritika sa týkala napríklad malých investícií Slovenska do vedy či diskriminácie Rómov už v školách. Slovensko zaradil v januári 2007 The Economist aj medzi krajiny s najväčšími xenofóbnymi stranami v Európe. V decembri napísal, že hrôzu naháňajúci populisti vstúpili do vlád v Poľsku aj na Slovensku.
Ako pozitívnu prieskum vnímal zmienku Economistu z augusta 2006, že Fico chce, aby jeho vláda vyzerala rozumne a že vláda udrží slávnu rovnú daň.
„Zatiaľ je priskoro hodnotiť, aké dôsledky bude mať zhoršenie imidžu Slovenska a či ide o prechodný jav,“ tvrdí Žilinský. Hoci vláda utrpela značnú ujmu na kredite, krajina ako celok je stále vnímaná skôr pozitívne.
„Najväčší mediálny záujem bol o Slovensko v čase mečiarizmu,“ hovorí Tim Beasley-Murray zo School of Slavonic and East European Studies v Londýne. Dnes takmer úplne vypadlo z politických stránok britských novín, občas sa v ekonomických denníkoch objaví zmienka o jeho ekonomickej situácii.
Naposledy sa viac o Slovensku hovorilo po vzniku novej vlády, či po problémoch Smeru s európskymi socialistami.
Ani júnová Ficova návšteva v Británii nevyvolala väčší záujem.
Robert Fico navštívil krátko aj ich školu, podľa Beasley-Murraya sa najviac hovorilo o koaličných partneroch Smeru, o jeho vzťahoch k Rusku či k Moskve, či o našej účasti na misii v Iraku.
