Hana Ponická Krehká škandalistka

Aké smutne príznačné, že zomrela práve v deň výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 2007. Hana Ponická bola totiž až po krk vtiahnutá do udalostí, ktoré boli dôsledkom tohto tragického kroku, a vytrpela si svoje aj ako občian

ka, aj ako spisovateľka a prekladateľka. Zákaz publikovať bolo to najjednoduchšie, čím sa mohla moc vypomstiť žene, ktorá vyslovila nahlas, čo si o vpáde cudzích vojsk do našej krajiny myslí a čo si myslí o otázkach tvorby a etiky súčasného spisovateľa. A pritom Ponická nepatrila medzi militantné typy, pôsobila skôr skromne a utiahnuto. Čím teda vyprovokovala vládnu moc, aby sa na nej po celé roky vŕšila?

Jej životný príbeh sa dá rozdeliť na dve veľmi výrazné časti: keď ešte bola oficiálne uznávanou spisovateľkou, ktorá bývala v Bratislave, a keď bola iba horko-ťažko uznávanou občiankou s bydliskom v starom mlyne v Lukavici na strednom Slovensku, teda na vidieku a mimo centra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ponická, rodáčka z Haliče (15. 7. 1922) pri Lučenci, prežila detstvo a mladosť v Košiciach, Banskej Bystrici a Martine, v Bratislave vyštudovala desať semestrov medicíny, ale štúdium prerušila a po trojročnom pobyte v Ríme s prvým manželom Štefanom Žárym pracovala ako redaktorka v Ústave zdravotníckej osvety. Od roku 1954 do roku 1967 sa venovala profesionálne literatúre, v období 1968 - 1972 bola redaktorkou Smeny na nedeľu, no odmietavý postoj k pookupačnej moci ju prinútil toto zamestnanie opustiť a odvtedy žila v dedinke Lukavica, čím sa jej existencia radikálne zmenila.

Do literatúry vstúpila ako autorka detských kníh Slávikove husličky (1953), ďalšími dielami najmä o zvieratkách sú knihy Medvedí rok (1953), Zimná rozprávka (1961) a O Parádnici lienke (1972), no najväčší úspech u detských čitateľov získal pôvodne časopisecký seriál O Štoplíkovi ... kde bol a čo robil, kým ešte do školy nechodil (1961), ktorý dokončila už po zákaze publikovania v roku 1992 dielom Ako Štoplík do školy chodil-nechodil.

SkryťVypnúť reklamu

Literatúru pre dospelých reprezentujú knihy poviedok Prísť, odísť (1964) a Bosými nohami (1968), dokumentárno-beletristickú tvorbu predstavujú knihy o mladom slovenskom výtvarníkovi, ktorý zahynul v SNP, Janko Novák (1974) a Milan Rastislav Štefánik - hrdina sa vracia (1991).

Ponická poznala osobne ešte Timravu a na jej počesť napísala dielo Ábelovský dom (1959) a zoznámila sa aj so Štefánikovou talianskou snúbenicou markízou Benzoni, a tá jej zasa poskytla korešpondenciu, ktorú využila pri písaní knihy o jej snúbencovi.

Jej kľúčovým dielom sú však Lukavické zápisky, vytvorené v dobrovoľnom "exile" v rokoch 1978 - 1984, keď patrila medzi prohibitné spisovateľky. Kniha pôvodne vyšla v Toronte u Škvoreckých (1989) a až neskôr u nás (Brno 1992, Prešov 2004).

SkryťVypnúť reklamu

Toto dielo vyvolalo obrovský škandál, lebo je tu uverejnený Ponickej diskusný príspevok, ktorý jej nedovolili predniesť na 3. zjazde slovenských spisovateľov

2. marca 1977 a nechceli ho publikovať ani v knižne vydanom protokole tohto zjazdu. Ponická ho koncipovala ako protest proti režimu i spisovateľskej organizácii, ktorá vylúčila zo svojich radov 40 autorov ako pomstu za to, že nepodpísali výzvu proti Charte 77, a nepodpísala ju ani ona, čo sa pokladalo za disidentský postoj.

Okolo celej kauzy vznikol až medzinárodný rozruch, najmä keď francúzsky denník Le Monde Ponickej príspevok uverejnil, a tak z toho trápneho prípadu neostalo utajené nič. Ponická cituje korešpondenciu, ktorá okolo toho vznikla, reprodukuje rozhovory s rozličnými funkcionármi, debaty s rozličnými kolegami z fachu, pokiaľ sa jej otvorene nevyhýbali, slovom, dosť veľa sa dozvieme o vtedajšej atmosfére. A je to z prvej ruky. Pravda, pre Ponickú to znamenalo neustále vyšetrovanie Štátnou bezpečnosťou, čo vyvrcholilo v septembri 1989, keď sa dostala pred súd, lebo si chcela s niekoľkými slovenskými disidentmi verejne pripomenúť smrť dvoch bratislavských obetí invázie.

SkryťVypnúť reklamu

Jej kniha obsahuje aj iné osobné svedectvá a je dobre, že ich spísala. Tu prehovorila žena, ktorá mala charakter, nedala sa zastrašiť a zachovala si vlastnú tvár až do posledného dychu. Na mnohých významných ľudí sa aj nevdojak zabúda, no na Hanu Ponickú nezabudneme.

15. 7. 1922 - 21. 8. 2007

Narodila sa v Haliči pri Lučenci. Zmaturovala v roku 1940 na gymnáziu v Bratislave. V čase SNP študovala medicínu a v martinskej nemocnici bola na praxi ako medička. Medicínu nedoštudovala.

V roku 1956 sa zúčastnila na známom zjazde spisovateľov v Prahe, kde podporila Seiferta a Tatarku, ktorí vystúpili s požiadavkami na väčšiu slobodu umeleckej tvorby a s kritikou politických procesov.

V roku 1977 protestovala proti útokom na Chartu 77. Vylúčili ju zo zväzu spisovateľov, zastavili jej aj 2. diel knihy O Štoplíkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Presťahovala sa do dediny Lukavica, kde ju v rokoch 1977 - 1989 ako disidentku sledovali.

Za odpor proti komunistickému režimu ju v septembri 1989 postavili pred súd spolu s M. Kusým, J. Čarnogurským, V. Maňákom a A. Seleckým. V novembri 1989 všetkých postupne oslobodili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 687
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 707
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 226
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu