Odvážna disidentkaz lukavického mlyna

Pohreb spisovateľky, publicistky a prekladateľky Hany Ponickej, ktorá zomrela v utorok vo veku

Hana Ponická začiatkom 90. rokov na sliačskom letisku s Václavom Havlom. Ten jej v roku 1996, už ako český prezident, udelil medailu Za zásluhy.Hana Ponická začiatkom 90. rokov na sliačskom letisku s Václavom Havlom. Ten jej v roku 1996, už ako český prezident, udelil medailu Za zásluhy. (Zdroj: ČTK)

85 rokov, bude v nedeľu 26. augusta o 15.00 h na cintoríne v Novom Haliči pri Lučenci.

„Najšťastnejšiu časť svojho života som prežila medzi chartistami,“ povedala krátko po páde totalitného režimu spisovateľka Hana Ponická. Aj keď Chartu 77 podpísala „až“ koncom osemdesiatych rokov, svojimi občianskymi postojmi bola rešpektovanou členkou tohto spoločenstva už od jeho vzniku. Dodajme, že ako jedna z mála slovenských umelcov.

Pre haličskú rodáčku (1922), vychovávanú v rodine, vyznávajúcej masarykovské a štefánikovské ideály, bol samozrejmý jej jednoznačný a odvážne deklarovaný postoj k okupácii Československa v auguste 1968. Na rozdiel od mnohých sa ho nevzdala ani po perzekúciách, strate novinárskeho zamestnania a vylúčenia z oficiálneho literárneho života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dovtedy stihla napísať viacero kníh pre deti, z ktorých najznámejšie sú príbehy svojráznej postavičky nazvané O Štoplíkovi, a prózy pre dospelých Ábelovský dom, Prísť, odísť či Bosými nohami, tematicky orientované na problémy ženských hrdiniek.

Lukavický mlyn neďaleko Sliača, kam odišla žiť po nástupe normalizácie, ktosi s miernym zveličením nazval aj „slovenským Hrádečkom“. Navštevovali ju tam jej priatelia z okruhu českých i slovenských zakázaných spisovateľov, spoločne publikujúcich v českých samizdatoch i exilových pe­riodikách, a tam vznikli aj jej Lukavické zápisky.

Denníkovo-memoárovou formou sa v nich zaoberá nielen svojím disidentským osudom, ale tiež tristnou situáciou v slovenskom spisovateľskom prostredí po vzniku Charty 77 a najmä následnom režimovom pamflete Anticharta.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovou časťou knihy je jej diskusný príspevok, pripravený na zjazd slovenskej spisovateľskej organizácie v tom istom roku, kde odsúdila normalizačnú kultúrnu politiku a vyjadrila solidaritu so zakázanými kolegami. Zázrak sa však na zjazde nekonal, text nesmela predniesť a až neskôr vyšiel v zahraničí.

Rovnako nemysliteľné bolo, že by v tých časoch mohli vyjsť Lukavické zápisky, úzky okruh sa s nimi zoznámil vďaka Vaculíkovej edícii Petlice a Škvoreckého torontského vydavateľstva Sixty Eight Publishers.

Pravda, osudy knihy boli zložité aj po Novembri, v češtine vyšla v roku 1992, no slovenského vydania sa dočkala až o neuveriteľných ďalších dvanásť rokov.

V zložitých porevolučných reáliách boli však občas prekvapujúce aj cesty viacerých „jasných“ osobností. Presvedčená antikomunistka Ponická, ktorá bola v auguste 1989 súdená v poslednom politickom procese minulej éry na Slovensku spoločne s Miroslavom Kusým, Jánom Čarnogurským, Antonom Seleckým a Vladimírom Maňákom za poburovanie a rozvracanie republiky a v roku 1991 bola dokonca hovorkyňou Charty 77, potom istý čas, ako povedala, „vylepšovala tvár Mečiarovi“.

SkryťVypnúť reklamu

Odvážni ľudia niekedy čerpajú silu k svojim činom aj z fatalizmu. Nezdá sa, že by toto bol prípad Hany Ponickej, jej odvaha pramenila z racionálneho presvedčenia o potrebe pravdy a spravodlivosti. Napriek tomu však v súvislosti s jej smrťou, ktorá nám lukavickú legendu vzala práve 21. augusta, istú osudovosť nepochybne nachádzame.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 521
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 534
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 519
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 473
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 037
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 197
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu