Český parlament by dnes mal hlasovať o reforme verejných financií, prvej časti reformného programu vlády premiéra Mirka Topolánka.
Až včera večer sa Topolánek azda už definitívne dohodol s vnútrostraníckymi rebelmi, ktorí až do poslednej chvíle hrozili,že reformu potopia. Išlo o skupinu okolo poslanca ODS Vlastimila Tlustého, ktorý v priebehu posledného týždňa trikrát zmenil na podporu reforiem názor.
Včera po rokovaní vedenia ODS nakoniec súhlasil, aby výhrady, ktoré k nej stále ešte má, riešili zvláštnym zákonom až na začiatku budúceho roku. Tlustý po rokovaní dohodu označil za víťazstvo zdravého rozumu.
Tlustého postoje v hlavnej vládnej strane podporovali ďalší dvaja či traja poslanci. Bez ich hlasov nemohla byť reforma schválená ani s pomocou dvoch prebehlíkov z opozície, o ktorých sa vláda opiera.
Tlustý: oklamali ma
Rebeli už minulý týždeň dosiahli, že lídri koaličných strán čiastočne splnili ich hlavnú požiadavku - rýchlejšie znižovanie dane z príjmu fyzických osôb aj firiem. Vzápätí však Tlustý vyhlásil, že ho oklamali a že dohoda neplatí.
Dane sa síce mali podľa kompromisného návrhu znížiť, rovnako však aj zľavy na daniach. To znamená, že najmä občania s nižšími príjmami by v budúcnosti platili vyššie dane. Podľa Tlustého je to v rozpore s predvolebným programom ODS, ktorý sľúbil nižšie dne pre všetkých.
Rovnako dopadla aj ďalšia dohoda s Tlustého skupinou, ktorú s nimi Topolánek uzatvoril v nedeľu. Podľa neho by mal parlament dnes schváliť reformu v jej kompromisnom znení z minulého týždňa. Tlustého požiadavky potom zohľadnia pri jej schvaľovaní v Senáte. Tam majú koaličné strany spoľahlivú väčšinu. Lídri menších koaličných strán však túto dohodu ešte v ten istý deň odmietli. Prípadné ďalšie úpravy daní by sa podľa nich mali riešiť až na budúci rok. Vedenie ODS potom včera večer Tlustého presvedčovalo, aby sa s týmto variantom uspokojil. Ešte cez deň to vyzeralo málo nádejne. Tlustý tvrdil, že zmeny treba vyriešiť okamžite, ešte v rámci dnešného hlasovania. Akékoľvek sľuby týkajúce sa budúceho roka sú podľa neho v politike veľmi nespoľahlivé.
Nedovoľte návrat Paroubka
Rebelov navyše nahneval otvorený list Topolánka v denníku MF Dnes. Menovite v ňom vyzýva nespokojných poslancov, aby pre svoje čiastkové požiadavky nezapríčinili pád vlády a neumožnili návrat sociálnych demokratov a komunistov na čele s expremiérom Jiřím Paroubkom. „Verím, že nechcete vstúpiť do dejín ako rebeli bez príčiny,“ napísal Topolánek nespokojencom. Nakoniec ho počúvli.
Pomer síl
Dolná komora českého parlamentu má 200 poslancov.
Vládne strany ODS, KDU-ČSL a Zelení majú dohromady 100 poslancov. Reformu nechce podporiť jeden poslanec KDU–ČSL
Opozičné strany ČSSD a KSČM majú 98 poslancov, chcú hlasovať proti reforme.
Dvaja nezávislí, pôvodne z ČSSD, chcú reformu podporiť.