BRATISLAVA. Za posledný týždeň kontrolné úrady odhalili a nariadili stiahnuť z predaja 8 druhov nebezpečného detského textilu, 29 druhov nafukovacích hračiek do vody, 13 súprav hračiek spoločnosti Mattel a najmenej dve zubné pasty.
Pri hračkách a textile deťom hrozilo, že sa udusia či priotrávia olovom, pri pastách hrozí ťažká otrava. Väčšina výrobkov pochádzala z Číny.
Kóma z pasty
O nebezpečných zubných pastách informoval Úrad verejného zdravotníctva včera, upozornenie dostal cez výstražný systém Európskej únie Rapex.
Osem druhov pást obsahujúcich vysoko toxické organické rozpúšťadlo, ktoré sa používa ako nemrznúca zmes, hlásili kontrolné inštitúcie z Nemecka, Francúzska, Španielska, Rumunska, Grécka a Dánska.
Dva typy pást objavili aj u nás – Maxam Triple action a Dr. Cool whitening. Úrad včera vyzval spotrebiteľov, aby ich nepoužívali. „Po požití môžu spôsobiť vracanie, závrate, zlyhanie obličiek, problémy s dýchaním, kŕče a dokonca kómu,“ vystríha riaditeľ Ivan Rovný.
Zodpovedný je výrobca alebo dovozca
Väčšinu nepotravinárskych výrobkov pred zavedením na jednotný trh únie nikto nekontroluje. Zodpovedný za ich bezpečnosť je výrobca, ak sú z krajín mimo únie, tak dovozca.
„Na trh prúdia tisíce výrobkov a nie je v silách nijakého orgánu všetky skontrolovať,“ hovorí Milota Šedajová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Na pulty sa tak dostávajú aj nebezpečné výrobky. Odhaliť by ich mali „trhové kontroly“ inšpekcie a úradu, ktorý kontroluje kozmetiku. „Kontroly vykonávame na základe podnetov od spotrebiteľov, skúseností našich inšpektorov, pri cielených kontrolách zameraných na určitý segment trhu alebo pri hlásení chybných výrobkov z iných krajín únie.“
Po čase sa podvádza
Za väčšinou nebezpečných výrobkov je podľa Šedajovej nedostatočná kvalifikácia alebo neserióznosť obchodníkov. „Aj predajcovia by si mali uvedomiť, že keď inšpekcia u nejakého výrobcu alebo dovozcu opakovane zistí nedostatky, asi nepôjde o seriózneho partnera.“
Typickým príkladom neserióznosti je podľa nej nedávny prípad detských nafukovacích hračiek do vody, ktoré dovozca označil ako športové potreby. Pre športové potreby totiž neplatia také prísne normy. Inšpekcia v nich zistila nepovolený obsah nebezpečných ftalátov. Dovozcom hrozí pokuta do dvoch miliónov korún.
Aj Veronika Wiedermannová z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že ak kontrola kozmetiky zistí iné ako deklarované zloženie výrobku, je za tým buď chybné použitie suroviny, alebo klamstvo. „Prvé vzorky sú vždy stopercentné, niektorí výrobcovia však hľadajú lacnejšie alternatívy a prestávajú rešpektovať schválené zloženie. Pri odhalení sa vyhovárajú na omyl a podvod sa im nesmierne ťažko dokazuje,“ tvrdí.
Kliknite - obrázok zväčšíte.