V našich krajoch už nerastú len obrovské montážne haly automobiliek a nemieria sem len firmy, ktoré láka vidina kvalifikovanej a pritom na európske pomery lacnej pracovnej sily. Nad otvorením vývojových centier u nás premýšľajú už aj firmy, produkujúce výrobky s „vyššou pridanou hodnotu“ – v Česku sa napríklad usídľuje softvérová firma Skype. Jej riaditeľ však začína mať obavy, či nájde dosť spolupracovníkov.
Špičkových hľadajú ťažko
Jeho nároky sú totiž vysoké a nehodlá z nich zľaviť. „Hľadáme nekonvenčného génia,“ prezradil s úsmevom českému týždenníku Respekt. Aj skúsení počítačoví experti vraj iba otvárajú oči, keď vidia zoznam požiadaviek na jednotlivé pozície v Skype. Problémy nájsť kvalitných technikov majú aj ďalšie firmy. Niektoré sa rozhodli, že si ich vychovajú a snažia sa vzbudiť záujem študentov lukratívnymi ponukami, iné zvažujú plány na otvorenie miestnych kancelárií.
Študenti sa boja techniky
Vysoké školy vo svete aj u nás už dlhší čas hlásia alarmujúci nedostatok záujemcov o technické a prírodné vedy; mladým sa zdá schodnejšia kariéra ekonóma, manažéra či právnika.
Imagine Cup – rukavica hodená mysliacim ľuďom
Medzi firmami preto zúri boj o talenty; niektoré sa priamo usilujú objaviť ich ešte na školách a vzbudiť v nich chuť prekračovať hranice zaužívaných riešení.
Takouto výzvou je napríklad Imagine Cup – súťaž bystrých mozgov a nekonvečných nápadov, ktorou už niekoľko rokov provokuje IT talenty Microsoft. Vždy iná zaujímavá téma a vždy možnosť dostať sa k najmodernejším technológiám. A bonus navyše – študenti, ktorí sa objavujú v takýchto súťažiach sú zaujímaví aj pre náročné firmy – čosi už totiž dokázali.
„Je vážny problém nájsť mysliacich ľudí, ktorí majú chuť pracovať, odvahu a originálne nápady,“ hovorí Roman Russev, ktorý v slovenskom Microsofte pôsobí ako „spojovací dôstojník“ pre vysoké školy. Mrzí ho, že študenti sú príliš pasívni a nedôverujú si natoľko, aby sa chytili ponúknutej šance.
Výborní, ale trochu osamelí
Tento rok sa totiž do národného finále v kategórii softvérový návrh dostali len dva slovenské tímy – oba zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, oba vedené profesorkou Máriou Bielikovou.
„Chceme študentov vyprovokovať, aby začali rozmýšľať, čítať, skúšať nové veci, snažiť sa byť najlepší bez ohľadu na konkrétnu technológiu,“dodáva Russev.
Ako ich prebudiť? Tomu, aby vyrástli a boli schopní vidieť príležitosť, môžu významne pomôcť aj ich pedagógovia.
Schopní víťaziť
Študenti, ktorí sa objavujú na súťažiach typu Imagine Cup, sú špičkou medzi rovesníkmi. Od priemeru ich okrem vedomostí odlišuje schoponosť zažrať sa do problému a vyriešiť ho. A ísť s kožou na trh, predstaviť svoj projekt na svetovom fóre.
„Zaujať vôbec nie je ľahké, a pritom dôležité. Nielen v súťaži, ale aj v živote,“ zdôrazňuje Dalibor Kačmář z českého Microsoftu.
Medzinárodná súťaž je pre študentov konkurenčné prostredie, ktoré by doma len tak nepoznali. Aj drobná chyba alebo jednoducho smola môže znamenať veľké straty.
Takéto skúsenosti majú za sebou teraz aj zástupcovia Slovenska na finále Imagine Cupu študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU Marek Divéky, Rudo Kajan, Peter Jurnečka a Ľuboš Omelina. „Škoda, že sa nedostali do ďalších kôl. Ich projekt bol kvalitný a mali zaujímavé, inovatívne myšlienky. Ale chýbal im kúsok šťastia. Najprv sa im stratil kufor so serverom a potom sa im pokazil druhý počítač,“ opisuje trampoty svojho tímu mentorka Mária Bieliková.
„Naši“ teda nevyhrali, ale vizitka šikovných ľudí s nevšednou skúsenosťou im už zostane.(gal)
Autor: gal