Po otcovi nám zostal dom. Sme tri sestry, jedna ale žije v zahraničí a s našou rodinou už od smrti mamy nekomunikuje a vlastne jej ani nemáme kam ohlásiť smrť otca. Ako to bude s dedičským konaním? Vzťahuje sa dedičstvo aj na ňu? Čo máme urobiť?
Jana
Úmrtie osoby ohlasuje matrika vo svojom matričnom obvode súdu príslušnému na prejednanie dedičstva. Podľa ust. § 88 ods. 1 písm. l Občianskeho súdneho poriadku ide o súd, v obvode ktorého mal poručiteľ naposledy bydlisko, a ak nemal bydlisko alebo ak bydlisko nemožno zistiť, v ktorého obvode mal naposledy pobyt. Ak nie je taký súd, je príslušný súd, v ktorého obvode je poručiteľov majetok). Samotnými úkonmi v konaní o dedičstve sú potom poverení súdni komisári, ktorými sú notári so sídlom v obvode príslušného súdu.
Ako prvé súd vykoná šetrenie v notárskom centrálnom registri závetov, či poručiteľ nezanechal závet. Ak je výsledok šetrenia negatívny, do úvahy prichádza dedenie zo zákona. Súd vo veci začne predbežné zisťovanie, v ktorom zisťuje najmä okruh dedičov a poručiteľov majetok.
Ustanovenie § 476 Občianskeho zákonníka hovorí, že deti poručiteľa (ako zákonní dedičia v prvej skupine) dedia každý rovnakým dielom. To znamená, že aj vaša sestra, napriek skutočnosti, že žije v zahraničí a neudržujete s ňou kontakt, je zo zákona neopomenuteľným dedičom, rovnako ako vy a vaša ďalšia sestra a má nárok na tretinu dedičstva.
Pýtate sa, čo máte urobiť. Moja rada znie: v rámci zisťovania okruhu dedičov notárom uveďte aj sestru žijúcu v zahraničí. Pokiaľ však ide o zistenie miesta jej pobytu a ostatné záležitosti spojené so zabezpečením účasti tejto sestry v konaní o dedičstve sú v kompetencii príslušného súdu.
Dedičia sa medzi sebou o dedičstve vyporiadajú dohodou, ktorá je formálne zachytená v osvedčení o dedičstve, vydanom povereným notárom.