Kým v Spojených štátov sa už kampaň pred budúcoročnými novembrovými prezidentskými voľbami naplno rozbehla a horúci kandidáti na najvyšší post v krajine tvrdo bojujú o priazeň, v Rusku akoby sa prezident Vladimir Putin (na snímke ČTK/AP) do dôchodku ani nechystal.
Podľa agentúry Reuters Rusko vlastne ani žiadnu predvolebnú kampaň pred marcovými voľbami nepotrebuje. Víťaz bude jasný hneď, ako svojho kandidáta oznámi sám Putin.
Kandidáti bez požehnania
Presne podľa týchto pravidiel sa najčastejšie spomínaní kandidáti na prezidenta aj správajú. Obaja vicepremiéri Sergej Ivanov či Dmitrij Medvedev stále nepotvrdili, či vôbec do prezidetských volieb pôjdu. Aj o petrohradskej gubernátorke Valentine Matvijenskovej sa len veľmi opatrne špekuluje. Víťaza si málokto trúfa odhadnúť.
Rusi začali využívať pri hľadaní budúceho prezidenta rôzne netradičné metódy. Napríklad podľa hustoty vlasov. Od čias Vladimira Lenina vyhrávali skôr tí vlasatejší. Nie je to však, ako dodáva Reuters, nič platné, väčšina kandidátov má vlasov dosť.
Zatiaľ je jasné, že sa prezidentom nestane kritik Kremľa. Nielen preto, že Rusko je na tom vďaka vysokým cenám ropy a plynu ekonomicky dobre, či pre vysokú popularitu súčasného prezidenta. Ruská demokratická opozícia je jednoducho úplne marginalizovaná a rozštiepená.
Hádky o vhodnom kandidátovi na prezidenta napríklad rozdelili bývalého premiéra Michaila Kasjanova a šachového veľmajstra Garryho Kasparova. „Ruská opozícia nie je mŕtva, určite je však v kóme,“ napísal The Economist.
Na mene možno napokon ani nezáleží. Ruská analytička Maša Lipmanová z moskovského Carnegieho centra pre SME povedala, že aj keď Putin formálne odíde z postu prezidenta, rozhodujúci vplyv v krajine si určite ponechá. Veď, čo mu ostáva, keď podľa prieskumov si ho za prezidenta aj do tretice želá viac ako polovica krajiny.