o ktorý sa sústavne trie.
Do kladky, z ktorej vyberieme osku, nasunieme rovnako hrubú kovovú tyč dlhú asi 20 cm, najlepšie na jednom konci zahrotenú a na druhom zahnutú do pravého uhla. To nám umožní pohodlné zatlačenie tyčky s kladkou do pôdy. Hadica sa bude posúvať šetrne k okoliu, a najmä podstatne ľahšie.
Kladku možno využiť aj na ohýbanie hrubších (armovacích) drôtov alebo tenších kovových tyčí či rúrok. Namiesto vybranej osky kladky nasunieme dlhšiu skrutku, ktorú upevníme maticou pod otvorom masívnej dosky ponku. Predtým do hornej časti na stranu položenej kladky vložíme pod hlavu matice cez predvŕtaný otvor oceľovú pásovinu hrubú aspoň 5 mm.
Pásovina poslúži ako rukoväť na samotné ohýbanie. Približne 20 mm od okraja kladky vyvŕtame do pásoviny širší otvor na aspoň 12 mm hrubú skrutku. Na ňu nasunieme približne 30 mm dlhú oceľovú rúrku a za otvorom v pásovine ju zatiahneme maticou. O takto vyrobený tŕň sa bude opierať cez kladku ohýbaný materiál.
Lepšie by bolo, keby sme mali možnosť namiesto skrutky s valčekom navariť oceľovú tyčku rovnakej dĺžky, teda 30 až 40 mm. Ohýbaný materiál upneme do zveráka upevneného v ponku, nasunieme medzi kladku a tŕň na rukoväti, ktorou otáčaním materiál ohneme. (st)
FOTO |