Odporcovia býčích zápasov získavajú na svoju stranu stále viac Španielov.
Aj vo vláde.
V španielskej Malage sa dnes chystá veľký protest proti býčím zápasom. V tamojšej aréne práve prebieha sezóna, ktorá vyvrcholí na budúci týždeň.
Hoci v Španielsku debata o morálke býčích zápasov trvá už roky, demonštranti zavítajú do Malagy vôbec po prvýkrát. Očakáva sa, že ich príde asi 3-tisíc.
Corrida de toros v andalúzskej metropole každoročne priláka tisícky fanúšikov. Popri Seville či Madride má Malaga jednu z najprestížnejších býčích arén, v ktorých sa radi predvádzajú tie najväčšie toreadorské hviezdy Španielska.
Nie každému sa to páči. Pri zápasoch prichádzajú býky o život brutálnym spôsobom, nehovoriac, že niekedy zabijú aj samotných toreadorov. Tí si to však vybrali sami, na rozdiel od zvierat, ktoré zomierajú s ostňami zapichnutými v tele.
Býkom navyše pred zápasom obrusujú rohy a vrecami s pieskom ich udierajú po ľadvinách, aby ich oslabili. Tvrdia to ochranári zvierat, ktorí majú stále viac a viac prívržencov.
A to aj v Španielsku, kde sú býčie zápasy vyše dvesto rokov neodmysliteľnou tradíciou.
Kto má pravdu?
Zástancovia koridy naopak tvrdia, že zvieratá sa v aréne dlho netrápia. Úlohou toreadora, teda presnejšie matadora, je zabiť býka čo najrýchlejšie, a keď sa mu to nepodarí, dav divákov ho vypíska. Korida vraj nie je trápenie zvierat, ale umenie.
Napriek tomu, že väčšina Španielov si stále nevie predstaviť úplný zákaz koridy, viac ako polovica krajiny sa už podľa vlaňajšieho prieskumu Gallupovho inštitútu o býčie zápasy prestala zaujímať.
Ochrancovia zvierat teraz majú v ľavicovej vláde Josého Zapatera silnú spojenkyňu – ministerku pre životné prostredie Cristinu Narbonaovú. „Hanbím sa, že žijem v krajine s takouto tradíciou,“ cituje jej vyhlásenie týždenník Time. Vlani navrhla aj zmenu legislatívy. Chce, aby sa zabránilo smrti býkov, ako to funguje napríklad v Portugalsku, kde je zakázané zabiť zviera počas zápasu.
Šéf španielskej národnej asociácie, ktorá organizuje býčie zápasy, Enrique Garza jej podľa El País odkázal, že „útočí na vlastnú kultúru, tradície a ekonomiku“. Šéfredaktor webovej stránky o býčích zápasoch mundotoro.com Ruiz Villasuso si tiež myslí, že „korida je ako cirkev – bude tu navždy“.