BRATISLAVA. Nezisková organizácia Privilégium nie je jediným sociálnym zariadením, ktoré mohlo ťažiť z toho, že ministerkou práce je Viera Tomanová zo Smeru. Podobný prípad so silnými väzbami na ministerstvo a najsilnejšiu vládnu stranu núkajú aj domovy sociálnych služieb v Matúškove a v obci Močenok.
Tento rok získali dotácie za 2,7 milióna korún, hoci organizácia má podobne ako Privilégium dlh voči Sociálnej poisťovni. Zariadenia v oboch obciach prevádzkuje Domov na polceste.
Riaditeľka smeráčka
Riaditeľkou zariadenia v Močenku je Darina Holovičová. Tá je podľa internetovej stránky nitrianskeho Smeru členkou okresnej rady v Šali. Predsedom tej istej okresnej rady je Stanislav Šimko, ktorý je zároveň riaditeľom služobného úradu ministerstva práce.
Šimko bol v rokoch 2002 až 2006 starostom Močenka. V tom čase podľa viacerých ľudí z obce podporoval zriadenie domova a svoj názor tlmočil aj pred miestnym zastupiteľstvom.
Tomanová bola podľa novín, ktoré vydáva obec, v Močenku viackrát. Podľa informácií SME to bolo aj v roku 2006 – v čase, keď už bola ministerkou a Šimko ešte starostom. Obaja boli v domove sociálnych služieb. Niekoľko mesiacov na to Tomanová Šimka vymenovala za šéfa svojho úradu.
Spolupracovala už dávno
Ministerka bola naposledy v Močenku 19. mája. Aj vtedy navštívila zariadenie, ktoré prevádzkuje Domov na polceste. Podľa miestnych novín šéf neziskovej organizácie Jozef Lukovics vtedy o Tomanovej povedal: „Spolupracovala s nami v začiatkoch, keď ešte pracovala v sociálnych službách a my sme začínali s prevádzkovaním domovov. Dnes nám prisľúbila aj ďalšiu pomoc a rada z Vlčian zavítala aj do Močenku do Centra sociálnych služieb.“
„Nie som štatutár, ja do týchto vecí nevidím,“ povedala Holovičová SME k pôsobeniu v domove sociálnych služieb. Tvrdí, že členkou okresnej rady Smeru bola, ale už nie je.
Na otázku, dokedy bola funkcionárkou strany, povedala: „Ale to nesúvisí vôbec s tým, po čom pátrate. Dobre ste zaplatení, ja vám k tomu gratulujem.“ Potom zložila telefón. Ministerstvo práce na otázky SME na tému dotácie pre domov v Močenku do uzávierky nereagovalo.
Klientelizmus na Slovensku
„Zaváňa to klientelizmom,“ myslí si Pavel Nechala z Transparency International. V tomto prípade vidí zjavné politické prepojenie žiadateľa o dotáciu a toho, kto o jej pridelení rozhodol.
Nechala prípad z Močenka prirovnal k prípadu Ľudovíta Kaníka, ktorý pod tlakom verejnosti musel podať demisiu. Podozrenia z klientelizmu u Tomanovej by podľa Nechalu v iných krajinách boli dôvodmi na odstúpenie alebo odvolanie.
Na domov v Močenku upozornili Hospodárske noviny v súvislosti s dlhom voči Sociálnej poisťovni.
Klientelizmus nie je novinkou, ktorá prišla s Ficovou vládou. S rodinnými väzbami a dotáciami mal problémy Tomanovej predchodca Kaník, z klientelizmu bol podozrivý aj bývalý minister dopravy Gabriel Palacka.
Výroky Róberta Fica
O ziskoch Slovnaftu a SPP
S rastom ceny ropy stúpa aj zisk Slovnaftu, čo je pre nás neakceptovateľné a neprijateľné. 19.7.2006
Odmietame rešpektovať, že SPP mal v roku 2005 zisk takmer21 miliárd korún po zdanení. Ceny, ktoré neustále tlačí nahor, nezodpovedajú reálnym príjmom ľudí. 20.7.2006
O osobitnom zdaňovaní monopolov
Kým budeme vidieť len ich záujem o svoje zisky, vláda začne využívať nástroje, ktoré jej dáva slovenský právny poriadok. 12.8.2006
O riaditeľovi PSA Peugeot
Nerozumiem tomu, kde berie takú drzosť a odvahu..., prečo niekto otvorene klame, zavádza, prečo si vymýšľa.
20.4.2007
O zisku zdravotných poisťovní
Chceme vytlačiť súkromné poisťovne z tohto priestoru, ale chceme ich vytlačiť spôsobom, ktorý nieje napadnuteľnýani právne, ani medzinárodnoprávne, ani politicky. 26. 5.2007
Teraz ideme otvoriť v NR SR, môžem povedať, vojnu, pokiaľ ide o jednu zdravotnú poisťovňu. 17.6.2007
O uľahčení vyvlastňovania pri stavbe diaľnic
Rešpektujem, že sme v EÚ, rešpektujem, že ľudia majú nejaké záujmy. Ale individuálny záujem jednej alebo dvoch súkromných osôb nemôže byť silnejší, akoje verejný záujem spoločnosti. 4.7.2007
Nechala: Vláda má sklony ku klientelizmu
O klientelizme sme sa zhovárali s PAVLOM NECHALOM z Transparency International Slovensko. Tvrdí, že ak má niekto osobný záujem, mal by byť vylúčený z rozhodovania.
Aký je rozdiel medzi korupciou a klientelizmom?
„Korupcia je páchaním trestnej činnosti - dávaním a prijímaním úplatku. Klientelizmus je spôsob, akým je organizovaná určitá sieť vzťahov. Klientelizmus vytvára priestor na korupciu - teda na priame dávanie úplatkov - či už ide o uprednostňovanie cez príslušnosť k organizácii, alebo uprednostňovanie priateľov či spolužiakov.“
Má Ficova vláda sklony ku klientelizmu?
„Postrehli sme ich veľmi veľa - predovšetkým v obsadzovaní niektorých funkcií. Jednou z foriem klientelizmu je uprednostňovanie príbuzných - rodinkárstvo. K tomu teraz veľmi často dochádza.“
Je to výraznejšie než za predchádzajúcich dvoch Dzurindových vlád?
„Takto navonok sa to zdá. Neexistuje však porovnanie, koľko je takých prípadov dnes a koľko bolo predtým.“
Vidíte výraznejšie aktivity Ficovej vlády na znižovanie klientelizmu?
„V rozpore s ich vyhláseniami v predchádzajúcom volebnom období nedochádza k takémuto konaniu. Smer patril k silným kritikom klientelizmu a k presadzovateľom novej právnej úpravy zabraňujúcej konfliktu záujmov. Keď teraz majú priestor urobiť zmenu, vyhýbajú sa jej.“
(knm)
Fico zneisťuje investorov
Výroky premiéra Roberta Fica na adresu niektorých spoločností zhoršujú podnikateľskú klímu.
Premiér Robert Fico včera súkromným zdravotným poisťovniam odkázal, nech si idú zarábať inde. Len deň predtým dôchodkové správcovské spoločnosti prirovnal k nebankovým subjektom.
To, že veľmi ostrý slovník používa pri komunikácii so svetovými firmami bežne, dokazuje aj to, že šéfa trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroen v apríli označil za klamára.
Zhoršovanie klímy
Na investičnú klímu takáto komunikácia podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska nevplýva dobre. Podnikateľov, s ktorými sa stretáva doma i v zahraničí, to podľa Juska znepokojuje.
Dobré to nie je ani pre vnímanie krajiny v zahraničí. „Bežné to nie je a nie je to ani dobré. Myslím si, že je to súčasť populistického prístupu, ktorý nie je typický len pre slovenského premiéra,“ myslí si výkonný riaditeľ Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie Peter Havlik.
Podľa Havlika sa podobné výroky ozývajú často aj v Nemecku či vo Francúzsku.
„Zahraničných investorov nazývajú sarančami, ktoré sa snažia iba vysať zisky z podniku či krajiny a neprispievajú k vlastnému hospodárskemu rozvoju.“
Zahraniční investori sú skúsení a vnímajú, že takéto „výpady“ sú určené najmä domácemu publiku. Ak sa nezmenia podmienky na podnikanie, daňový systém alebo hospodárska situácia všeobecne, berú takéto výroky s nadhľadom, myslí si Havlik.
Problém: zmena podmienok
Predseda Slovenskej ratingovej agentúry Rudolf Autner si však aj tak myslí, že konflikty záujmov vlády a podnikateľského prostredia by sa mali riešiť za stolom a s chladnou hlavou a nie cez emócie na verejnosti. „Dôležité je nevytvárať pocit neistoty.“
Keď sa trh stane menej komfortným a predvídateľným, firmy začnú rozmýšľať, ako sa brániť. „Nebudú odchádzať hromadne z trhu, no entuziazmus vytvárať nové projekty sa môže skončiť,“ povedal Autner.
„Samozrejme, že to vysiela negatívny signál vo vzťahu k podnikateľom,“ reagoval Ján Oravec zo združenia podnikateľov Slovenska. V strednodobom horizonte to podľa neho ohrozuje základy ekonomiky.
Investičný poradca Ľubomír Šoltýs zo spoločnosti Wood & Company považuje za problém, ak sa menia podmienky a siaha sa už do existujúcich súkromno-vlastníckych vzťahov či už v prípade dôchodkových správcovských spoločností, alebo zdravotných poisťovní.
(of)