BRATISLAVA. Predaj akciových mobilných telefónov a dátových zariadení, ktoré predávajú mobilní operátori s viazanosťou na dva roky za zvýhodnenú cenu, nie je protizákonný. Tvrdí to už aj ministerstvo hospodárstva, ktoré pôvodne chcelo novelou zákona o ochrane spotrebiteľa predaju týchto mobilov zabrániť. Slovenská obchodná inšpekcia predvčerom zverejnila na svojej stránke spoločné vyhlásenie s ministerstvom, v ktorom sa píše, že predaj akciových mobilov s viazanosťou na služby operátora je v súlade so zákonom. Na zmenu postoja rezortu upozornila STV vo svojich večerných správach.
„Teplá voda“
Ján Sivák, právnik Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá dodržiavanie zákona o ochrane spotrebiteľov kontroluje, poskytol takéto stanovisko denníku SME už v čase, keď ešte ministerstvo trvalo na tom, že je predaj akciových telefónov nezákonný. Podmienkou však je, aby operátor, ale aj iná firma ponúkali a predávali služby či tovary aj samostatne.
To operátori robia, predávajú samostatne mobilné telefóny aj svoje služby. Tvrdia totiž, že sa v tomto smere pre nich po 1. júli, odkedy platí novelizovaný zákon, nič nezmenilo. Mobily aj služby predávali samostatne aj spolu už viac ako sedem rokov. „Ministerstvo hospodárstva sa len stotožnilo s naším doterajším postupom,“ reagovali na zmenu postoja rezortu mobilní operátori.
Zákaz viazania služieb bol v zákone stále. Do 1. júla v ňom však bolo napísané, že viazanie služieb alebo tovarov nie je možné, „pokiaľ nejde o obmedzenie rovnaké pre všetky prípady a v obchodnom styku obvyklé“. Ministerstvo tento dôvetok zo zákona vypustilo.
Ministerstvo vraj reagovalo na sťažnosti
Mobilní operátori považovali snahy ministerstva hospodárstva obmedziť predaj akciových telefónov za zbytočný a otočený proti spotrebiteľom. Ak by totiž nebolo možné predávať telefóny v akcii, zákazníci by si ich museli kupovať v plnej cene, prípadne na splátky.
Ministerstvo motivovali k zmene zákona sťažnosti klientov, ktorým sa telefón pokazil. Tvrdili totiž, že hoci aparáty nebolo možné v rámci záruky opraviť ani vymeniť, museli operátorovi platiť paušál naďalej.
Operátori s tým nesúhlasia. Ak telefón nie je možné opraviť ani vymeniť za taký istý, operátor vráti kúpnu cenu telefónu a zároveň sa ruší povinnosť klienta využívať jeho služby do konca pôvodnej viazanosti. Zákazníkom nehrozí ani pokuta za predčasné vypovedanie dodatku.
Čo hovorí zákon
Predávajúci nesmie odmietnuť predať spotrebiteľovi výrobok, ktorý má vystavený alebo inak pripravený na predaj, alebo odmietnuť poskytnutie služby, ktorá je v jeho prevádzkových možnostiach; nesmie viazať predaj výrobku alebo poskytnutie služby na predaj iného výrobku alebo na poskytnutie inej služby.
Dodatok, ktorý zo zákona novelizáciou vypadol:
...pokiaľ nejde o obmedzenie rovnaké pre všetky prípady a v obchodnom styku obvyklé.
Zdroj: zákon o ochrane spotrebiteľa