MOSKVA. Členovia ruskej expedície, ktorá sa minulý týždeň ponorila na dno oceánu na severnom póle, sa včera triumfálne vrátili do Moskvy.
Po pristátí na letisku Vnukovo vyvracali všetku kritiku zo zahraničia, ktorá ruskej výprave vyčítala, že jej išlo predovšetkým o potvrdenie ruských nárokov na bohaté zásoby surovín, ktoré ležia nedotknuté na dne Severného ľadového oceánu.
„Arktída vždy bola ruská a ruskou zostane,“ povedal vedúci výpravy, polárnik a podpredseda dolnej komory ruského parlamentu Artus Čilingarov.
My vieme svoje
„Sme šťastní, že sme umiestnili ruskú vlajku na dno oceánu, kde pred nami ešte nikto nikdy nebol, a je mi úplne jedno, čo si o to myslia ľudia zo zahraničia,“ dodal.
Ruská arktická expedícia 2. augusta ako prvá na svete dosiahla morské dno na severnom póle a v hĺbke 4261 metrov umiestnila ruskú vlajku vyrobenú z titánu.
Počas výpravy chceli Rusi určiť, kde ležia hranice kontinentálneho šelfu a zároveň tak dokázať, že územie pod severným pólom je pevne spojené s ich štátom. Ak by sa im to podarilo, získali by argument v spore o obrovské nerastné bohatstvo, ktoré sa v oblasti asi nachádza.
Podľa medzinárodného práva toto územie kontroluje okrem Ruska štvorica štátov: Spojené štáty, Kanada, Nórsko a Dánsko, ktoré má pod svojou zvrchovanosťou Grónsko .
Ruskú výpravu včera ocenil prezident Vladimir Putin, ktorý jej členom na uvítanie zaslal ďakovný telegram.