Medzi Gruzínskom a Ruskom, ktoré majú medzi sebou dlhodobo napäté vzťahy, to opäť zahrmelo. Tbilisi včera obvinilo Moskvu, že bombardovalo jej územie.
Preto si dokonca gruzínske ministerstvo zahraničia povolalo na koberček ruského veľvyslanca v Gruzínsku Vjačeslava Kovalenka, odkiaľ odišiel s protestnou nótou.
Odkiaľ sa vzala raketa?
Gruzínsko tak ostro protestuje proti narušovaniu svojho vzdušného priestoru susedným Ruskom. Raketa vzduch–zem, ktorú podľa Tbilisi ruská strana v pondelok večer vystrelila na gruzínsku obec Citelubani v Gorijskom okrese, nevybuchla.
Gruzínske ministerstvo vnútra už asi tonovú raketu skúmalo. Na plášti sú ruské nápisy, čo však podľa veľvyslanca Kovalenka nič nedokazuje, lebo raketami ruskej výroby je vybavený „kdekto“ a lietadlá Su-24 „lietajú všade po svete vrátane Gruzínska“.
Majú číslo rakety
Tbilisi však odhalilo i výrobné číslo rakety, podľa ktorého možno určiť, vo výzbroji ktorej armády bola.
Raketa obsahovala nálož zhruba s 80 kg TNT a zabodla sa do zeme do hĺbky päť metrov necelých 100 metrov od obytného domu a bezprostredne vedľa cesty Tbilisi - Gori.
Velenie ruského letectva vyhlásilo, že ruské lietadlá nad Gruzínskom nelietali ani v pondelok, ani v utorok.
Separatistická gruzínska republika Severné Osetsko podporovaná Moskvou dokonca oznámila, že podľa všetkého to boli lietadlá gruzínske.
Osetský prezident Eduard Kokojty tvrdí, že gruzínske lietadlá „útočili, aby zlikvidovali Rusko“. Obvinil dokonca Tbilisi zo „štátneho terorizmu“.
I keď úplné závery gruzínskej expertízy ešte neboli včera zverejnené, podľa ministra vnútra Gruzínska Vano Merabišviliho protiletecká obrana Gruzínska zaznamenala presne rýchlosť a trasu lietadla, i ďalšie údaje potrebné na jeho identifikáciu.
Tradične zlé vzťahy
Isté je zatiaľ iba to, že akési lietadlo nad gruzínskym územím lietalo a vystrelilo najmenej jednu, možno dve rakety. Dokazujú to i výpovede príslušníkov ruských mierových jednotiek v Južnom Osetsku, ktorí lietadlo videli.
Zaznamenali dokonca i to, že z neho „čosi vypadlo“. Údajne mohlo ísť buď o odtrhnutú palivovú nádrž, alebo o bombu.
Rusko-gruzínske vzťahy sú v posledných rokoch v permanentnej kríze. Tbilisi tvrdí, že je to daň za ich ambície vstúpiť do Európskej únie a NATO. Trvalé napätie trvá aj v oboch separatistických republikách Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré Rusko otvorene podporuje. Na oboch častiach Gruzínska má Rusko mierové jednotky, ktoré Gruzínci pokladajú za okupačné vojská.