Do práce chodí na bicykli, bojuje za ochranu klímy a priznal sa, že okúsil marihuanu. David Cameron symbolizuje prerod konzervatívnej strany a je iný než uhladení lídri, ktorí stranu viedli v minulosti. Británia sa ním nadchýnala a ešte pred pár mesiacmi pravidelne víťazil v rebríčkoch popularity.
Toto leto sa však situácia otočila a mladícky šéf konzervatívcov čelí útokom z vlastnej strany, sponzorov i voličov.
Arogantný David
„Som veľmi sklamaný z vedenia strany,“ vyhlásil tento týždeň jeden z najštedrejších sponzorov konzervatívcov - milionár Tom Cowie. V denníku Guardian označil Camerona za arogantného a odkázal mu, že na ďalšie peniaze môže zabudnúť. Podnikateľ v ulynulých rokoch strane venoval viac ako 600–tisíc libier.
Aj napriek tomu to však s financiami konzervatícov nie je zlé. Vlani dostali od donorov 15 miliónov libier, takmer trikrát viac ako labouristi.
Tradicionalistické krídlo v strane kritizuje Cameronov štýl a prirovnávajú ho k Blairovi. Tvrdia, že jeho politike chýba vízia a preferuje PR pred obsahom.
Rozruch spôsobila aj cesta do Rwandy v čase, keď v jeho volebnom obvode ľudia bojovali so záplavami.
Cameron tieto útoky odráža a tvrdí, že sa len snaží posunúť konzervatívcov viac do stredu. Odmieta prísnu imigračnú politiku či znižovanie daní, čo podľa neho prispelo k prehre pri posledných voľbách. Svojmu silnému odporcovi Ali Mirajovi odkázal, že vyšiel s kritikou deň potom, čo ho požiadal o pomoc pri udelení šľachtického titulu.
Cameronova pozícia kolíše a objavujú sa názory, že je iba jeden z mnohých lídrov, ktorí sa za posledné roky pokúsili toryovcom vrátiť zašlú slávu.
Predčasné voľby v októbri?
Ešte v máji všetko vyzeralo inak a konzervatívci sa tľapkali po bruchu pri rastúcich číslach.
Zmena nastala po odchode Tonyho Blaira. Nový premiér Brown sa ukázal ako rozhodný líder pri júnových teroristických útokoch či pri storočnej vode, ktorá postihla krajinu.
Voliči tiež oceňujú, že schladil nadštandardné vzťahy s Bushovou administratívou a sústredí sa na sociálne témy, ako je dostupné bývanie.
Podľa prieskumu Daily Telegraph by dnes ľavicu volilo 41 percent a opozíciu 32 percent. Pre labouristov je to najlepší výsledok za posledné štyri roky.
Ihneď sa objavili špekulácie, že rast popularity zúročia v predčasných voľbách, ktoré by mohli byť už v októbri.
Podľa denníka Times už labouristi zháňajú peniaze na predvolebnú kampaň. Špičky strany však otvorene priznávajú iba to, že robia nevyhnutné prípravy.