Nálada vrie. Peking sa pripravuje na veľkolepú šou na námestí Nebeského pokoja (na snímke REUTERS). Desaťtisíc ľudí tu v stredu odpočíta rok do začiatku olympijských hier. Od rána budú po meste masové rozcvičky, množstvo koncertov a výstav. Štátna propaganda chce takto demonštrovať svetu, ako poctivo sa na športový sviatok pripravuje a ako ním žije celý miliardový národ. Ani slovkom sa nezmieňuje o cenzúre a vážnom porušovaní ľudských práv.
Prázdne sľuby
Pri lobovaní za Olympijské hry v Pekingu čínske úrady sľubovali, že zlepšia stav demokracie. Potom, čo sa im podarilo v roku 2001 vyhrať, však rýchlo otočili. Vicepremiér Li Lanqing štyri dni po hlasovaní povedal, že olympijské víťazstvo povzbudí krajinu v boji proti takým problémom, ako je spirituálne hnutie Falun gong.
Ďalšie politické špičky neskôr pridali medzi „problémy“ aj tibetského vodcu dalajlámu a antičínske živly, ktoré kritizujú krajinu zvonka.
Organizácia Reportéri bez hraníc i Human Right Watch pripomínajú, že čínska vláda neurobila po prelome milénia žiadny pokrok v oblasti slobody prejavu a ľudských práv. Polícia pokračuje v zatváraní nepohodlných ľudí, kritických žurnalistov a ruší webové portály. Najmenej tridsať novinárov a päťdesiat užívateľov internetu je v súčasnosti za mrežami. Niektorí z nich už od roku 1980.
Kontroly bloggerov
Vláda blokuje prístup k desiatkam stránok, kontroluje blogy a chatové fóra. V internetových kaviarňach sa treba preukázať občianskym preukazom a aj tak sa nedostanete na portály spravodajských kanálov ako je BBC či Deutsche Welle. Pravidlá pre zahraničných novinárov sa čiastočne uvoľnili, stále sa však nemôžu voľne pohybovať po Tibete či provincii Xinjian, kde žije značná moslimská populácia.
Len pred pár dňami ministerstvo informácii prikázalo zatvoriť stránky Zhonghu Shenzheng, ktorá sa venovala ľudským právam. Portál písal o korupcii vládnych činiteľov aj o procese s policajtom, z ktorého sa stal občiansky aktivista.
Reportéri bez hraníc tvrdia, že cenzúra internetu je na vzostupe. „Kybernetická polícia stále častejšie zakročuje. V jednom prípade došlo aj k zatknutiu používateľa internetu, ktorý otvorene písal o záplavách,“ vyhlásila organizácia, podľa ktorej záťahy súvisia s októbrovým zjazdom Komunistickej strany. Tieto kroky sú o to hrozivejšie, že web je jedným z mála možností, ako sa Číňania môžu dostať k informáciám, ktoré neprodukujú štátne médiá.
Stránku zatvorili, pretože sme neprestali so zverejňovaním článkov o korupcii v Šanghaji.
Shang Yan, editor webstránky Zhonghua Shenzheng