Podľa analytikov je príčinou spomalenia fakt, že objemy produkcie z minulého roku, s ktorými sa tohtoročná produkcia porovnáva, sú podstatne vyššie, ako boli v predošlých mesiacoch. Preto sa v priebehu tohto roku zrejme už nedočkáme dvojciferného rastu, ktorý priemysel zaznamenal v niektorých mesiacoch minulého roku.
Okrem toho na ďalší vývoj v slovenskom priemysle bude mať vplyv aj spomalenie svetovej, najmä európskej ekonomiky. Môže to znížiť aj dopyt po výrobkoch slovenských exportérov. Znižujú sa aj prognózy rastu nemeckej ekonomiky, kam smeruje prevažná väčšina slovenského exportu. „Rátame s tým, že export nebude v ďalších mesiacoch až tak výrazne prispievať k rastu HDP. Vývoj v priemysle však naznačuje, že tento efekt nemusí byť príliš dramatický. Hlavné proexportné odvetvia, ktoré produkujú výrobky s vysokou pridanou hodnotou, totiž stále rastú,“ povedal pre SME Analytik ČSOB Ľudovít Ódor.
„Vo februári síce poklesla produkcia ťažby nerastných surovín a podnikov v oblasti utilities (výroba a rozvod elektriny, plynu a vody), no rastú všetky odvetvia priemyselnej výroby, v ktorých dochádza k vyššej tvorbe pridanej hodnoty. Výnimkou je výroba chemikálií a chemických výrobkov,“ dodáva analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska.
Ani podľa analytika Tatra banky Róberta Prégu by sa spomaľovanie ekonomickej aktivity v Európskej únii nemalo slovenských výrobcov výraznejšie dotknúť. Préga predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch dynamika priemyselnej produkcie opäť mierne vzrastie.
Priemyselná produkcia rastie nepretržite už od novembra 1999. Súčasne sa v prvých dvoch mesiacoch tohto roku začala v priemysle mierne zvyšovať zamestnanosť. Počet pracovníkov podľa posledných údajov vzrástol približne o 3290 a dosiahol tak vyše 551-tisíc. Zvýšila sa aj reálna mzda, ktorá prevýšila minuloročnú úroveň o 4,8 percenta.
TOMÁŠ KURTANSKÝ