Silný štát
„Bol vytvorený silný štát. Bielorusko by sa malo stať mocným a prosperujúcim štátom. Bolo pre to urobené všetko,“ povedal Lukašenko v prejave vysielanom v televízii. „Mali by sme si stanoviť cieľ. Do roku 2005 treba upevniť náš vývoj tak, aby sa vojnoví veteráni neobávali nosiť svoje vyznamenania, pracujúci človek bol vždy vážený a štát sám nebol považovaný za vyhnanca ostatnými krajinami,“ pokračoval.
Lukašenkovi v zahraničí vyčítajú autoritárske metódy, tvrdý postup voči opozícii a nerešpektovanie ľudských práv. Za prezidenta bol zvolený drvivou väčšinou v roku 1994. V kontroverznom referende o dva roky neskôr rozšíril svoje právomoci, predĺžil svoje funkčné obdobie o viac než dva roky a rozpustil vtedajší parlament, ktorý nahradil svojimi stúpencami. Veľká časť bieloruskej populácie ho podporuje pre obavu, že by sa krajina mohla dostať do podobných hospodárskych problémov ako Rusko po zavedení mechanizmov trhu.
Podľa Lukašenka neobjasnila štátna televízia, rozhlas a tlač výhody jeho politických a ekonomických plánov. „Mali by sme pozdvihnúť náladu ľudí. Spoločnosť potrebuje jasné a jednoduché ideologické smernice, potrebujeme jednotu. Nesmieme rozdeľovať spoločnosť a poškodzovať štát,“ dodal. Podľa Lukašenka by oznamovacie prostriedky mali pred prezidentskými voľbami vystupňovať svoj boj proti „ideologickým nepriateľom“ zo Západu a niektorých ruských televíznych staníc.
Slovania sú láskaví
„Na Západe nie sú žiadni láskaví strýčkovia, ktorí by nám pomohli. My sme vyrástli v inom hodnotovom systéme. Slovania sú láskaví ľudia, ktorí by darovali i poslednú košeľu. Pre nich (na Západe) je najdôležitejší zisk,“ povedal Lukašenko v prejave na adresu Západu. Obvinil tiež západné tajné služby zo špionáže v bieloruskej armáde . (čtk, reuters)