BRATISLAVA. Slovenská televízia tvrdí, že v spravodajstve nevenovala vláde Roberta Fica 74, ale len 14 percent času. Výsledky nezávislého monitoringu združenia Memo 98 interpretuje pomocou vlastného prepočtu.
Výpočet STV zahŕňa celú dĺžku spravodajstva – nie iba informácie o domácej politike. Počítala teda aj so správami zo zahraničia, kultúry, regiónov či o automobilových nehodách.
Svoju reakciu na prieskum, ktorý ukázal, že pod novým vedením v spravodajstve STV infomácií o vláde nebývalo pribudlo, poslala do tlačových agentúr ako platenú správu.
Monitoring Memo však sledoval iba správy, ktoré sa týkali vlády, prezidenta a politických strán. Z jeho výsledkov i včerajšieho článku SME je to zjavné. Grafy napríklad ukazujú, že vláda dostala priestor v 74 percentách času a prezident a strany na zvyšných 25,9 percenta.
„STV sa v najbližších dňoch spojí s nezávislou organizáciou Memo, aby sme si odkonzultovali použitú metodiku a overili , či nedošlo k prípadným ďalším omylom pri vyhodnotení výsledkov zverejneného monitoringu,“ napísala hovorkyňa televízie Želmíra Habánová.
Analytik združenia Ivan Godársky hovorí, že podobnú metódu ako MEMO používa aj licenčná rada. Jej výsledky STV nespochybňuje.
Politikom je to jasné
Politici nemajú problém s interpretáciou monitoringu ani s objektivitou Memo 98.
„Jednoznačne to treba zobrať na vedomie, ako aj to, prečo sa tým doteraz nikto nezaoberal,“ povedal podpredseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek zo Smeru. Zároveň sa podľa neho treba zaoberať tým, prečo pred 5 rokmi Rada STV zrušila model, že vláda, koalícia a opozícia dostanú po tretine vysielacieho času, hoci ten by nemal byť modlou.
Výbor STV riešiť nebude
Predseda mediálneho výboru Pavol Minárik z KDH si nemyslí, že by sa výbor mal zaoberať spravodajstvom STV. Nemá totiž právomoci, aby s ním niečo robil. „Tento výsledok odráža sledovanosť správ STV. Diváci sa na to už nemôžu dívať, redaktori to nie sú ochotní robiť, a to je pre riaditeľa veľmi vážny dôvod na zamyslenie,“ povedal.
Memo televízii tiež vyčítalo, že jej spravodajstvo je opatrné v spôsobe, akým prezentuje aktivity vládnej moci, čo pripomína skôr minulosť, keď sa v spravodajstve zohľadňovali skôr priority a záujmy politikov. STV na to neodpovedala.
Len dva podnety
Hovorca licenčnej rady Ľuboš Kukliš povedal, že ľudia sa na objektivitu STV sťažovali po nástupe nového vedenia iba dvakrát. Raz na reportáž o tom, čo sa dialo s novinami, ktoré bývali blízke HZDS, a raz na správu o rozhovore šéfa ÚPN s arcibiskupom Jánom Sokolom.
Autor: knm