
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Sun Yuxi včera oznámil rozhodnutie svojej vlády prepustiť 24-člennú posádku amerického špionážneho lietadla.Na snímke vpravo prezident USA George Bush.
FOTO - REUTERS
PEKING, WASHINGTON - Po jedenástich dňoch napätia sa Čína a Spojené štáty dokázali dohodnúť na prepustení 24-člennej americkej posádky prieskumného lietadla. Bushova administratíva má tak za sebou prvú veľkú krízu v oblasti zahraničnej politiky. Čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan včera vyhlásil, že Američanov prepustia z humanitárnych dôvodov. Treba vraj ešte vybaviť cestovné formality.
Diplomatický boj o to, ako by sa mali Spojené štáty za incident Číne ospravedlniť, sa skončil kompromisom. V liste, ktorý Peking včera oficiálne dostal od amerického veľvyslanca Josepha Pruehera, USA nepoužili požadované slovo ospravedlnenie. Až dvakrát sa však v liste objavila formulácia „veľmi ľutujeme“.
Čína obviňovala americké lietadlo z ilegálneho vniknutia na čínske územie pri núdzovom pristátí na ostrove Chaj-nan po kolízii s čínskym vojenským lietadlom. Incident sa stal nad medzinárodnými vodami.
Americká vláda veľmi ľutuje, že lietadlo vstúpilo do čínskeho vzdušného priestoru a pristálo na čínskom území bez povolenia čínských úradov, píše sa v liste. Ďalej je tam aj ospravedlnenie za smrť čínskeho pilota. „Prosím, oznámte čínskemu národu a rodine pilota Wang Weja, že veľmi ľutujeme túto stratu.“ Americká vláda veľmi ocenila aj to, ako sa Čína postarala o americkú posádku.
Obe krajiny sa tiež dohodli na tom, že už 18. apríla prediskutujú okolnosti incidentu a ako sa takýmto situáciám v budúcnosti vyhnúť. Hovoriť sa bude aj o návrate amerického lietadla EP-3.
Problémy v americko-čínskych vzťahoch sa prepustením posádky nekončia. Minister Tchang včera veľvyslanca upozornil, že USA musia „prevziať plnú zodpovednosť za incident, poskytnúť presvedčivé vysvetlenie čínskemu národu, zastaviť všetky prieskumné aktivity nad čínskym pobrežím a prijať opatrenia zabraňujúce opakovaniu podobných incidentov“.
Americký prezident George Bush včera na Tchangove požiadavky nereagoval. Vyhlásil, že je na posádku veľmi hrdý a celý národ sa už teší, ako ju privíta doma. „Pre obe krajiny to bola ťažká situácia,“ povedal Bush. (mch, reuters)