Už pár hodín po zverejnení správy českej vlády o vplyve jadrovej elektrárne Temelín na životné prostredie prišla silná kritika. O slovo sa zatiaľ neprihlásili rakúski politici či americký právnik Ed Fagan zastupujúci odporcov Temelína. Výhrady oznámil hornorakúsky zmocnenec pre prihraničné jadrové zariadenia Radko Pavlovec. Dokument sa podľa neho na 250 stranách nedostatočne zaoberá alternatívnymi náhradami elektrárne a dopytom po energii vyrobenej v Temelíne.
Výhrady k bezpečnosti prevádzky elektrárne zatiaľ nikto netlmočil. Do popredia sa dostala kritika faktu, že sa v analýze nehľadajú možnosti, ako Temelín nahradiť a hovorí sa aj o hospodárnosti elektrárne.
Na vypracovaní analýzy sa dohodli premiéri ČR a Rakúska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v decembri v rakúskom Melku. Rakúske ministerstvo životného prostredia zatiaľ správu skúma. Vyjadriť by sa malo v polovici budúceho týždňa.
Odborníci v správe popisujú, aká je súčasná situácia v okolí elektrárne a aký vplyv bude mať jej spustenie. „To, čo teraz v Temelíne stojí, s istením, ktoré tam je, je bez vážnejších problémov,“ povedal jeden z autorov analýzy, odborník na ochranu životného prostredia Miroslav Martiš.
Martiš pripustil, že býva zvykom vypracovať analýzu pred začatím stavby. Práve preto, že sa posúdenie vplyvu elektrárne robí až tesne pred spustením, odmietli sa na analýze podieľať niektorí ekologickí odporcovia Temelína.
Prvá rakúska reakcia bola pozitívna - jej komplexnosť ocenil poslanec hornorakúskeho krajinského snemu a predstaviteľ rakúsko-českého protiatómového výboru Otto Gumpinger. Nevylúčil, že po podrobnom preskúmaní sa môžu objaviť nedostatky.
Predseda akčného výboru spolku Stop Temelín Josef Neumüller však považuje za úplne nepochopiteľné, ako sa mohli niektorí odporcovia atómu vyjadriť o temelínskej dokumentácii pozitívne. Z argumentácie možno usúdiť zaskočenie faktom, že dokumentácia obsahuje i nulový variant, teda možnosť neuvedenia elektrárne do prevádzky. (mch, čtk)