Privilégiu, mimovládnej organizácii, pomáhajú župy príspevkami. Po tom, ako sa jeho bývalá zamestnankyňa Viera Tomanová stala ministerkou, prispel Privilégiu dotáciou aj jej rezort, hoci organizácia má miliónové dlhy. Sociálna poisťovňa najskôr na Privilégium poslala exekútora pre dlh, neskôr ho stiahla. Fico Tomanovej dôveruje.
BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa potvrdila, že začala a neskôr zastavila exekučné konanie proti neziskovej organizácii Centrum privátnych sociálnych služieb Privilégium. Ďalšie podrobnosti už nechcela zverejniť. Nezisková organizácia má voči Sociálnej poisťovni dlh 17,3 milióna korún. Dlhuje aj zdravotnej poisťovni.
Ministerka Viera Tomanová bola manažérkou Privilégia pred vymenovaním do funkcie. Krátko po nástupe do vlády jej ministerstvo Privilégiu odsúhlasilo dotácie celkovo dva milióny korún. Ďalšími miliónmi dotujú komfortné zariadenia neziskovky župy.
Ministerka včera neodpovedala na otázku, či pokladá za správne, že Privilégium dostalo dotáciu napriek tomu, že vykazuje niekoľkomiliónové dlhy.
Premiér Robert Fico, ktorý pri nástupe do funkcie povedal, že už pri podozrení z netransparentnosti začne konať, Tomanovej ďalej dôveruje.
Výkonná riaditeľka a spoluzakladateľka Privilégia Štěpánka Mádlová včera povedala, že si so Sociálnou poisťovňou dohodla splátkový kalendár. „Rozhodne to nebolo v týchto dňoch ani minulý mesiac.“ Dátum nespresnila a hovoriť nechcela ani o exekúcii.
Aké bolo čestné vyhlásenie?
Mádlová tvrdí, že s ministerkou Tomanovou v stredu po medializácii informácie o dlhu Privilégia voči poisťovni nehovorila. „V žiadnom prípade mi ministerka nevolala.“
Ministerstvo v oficiálnom stanovisku uviedlo, že jednou z podmienok na poskytnutie dotácie je aj predloženie čestného vyhlásenia, že žiadateľ má usporiadané vzťahy so štátnym rozpočtom. „Na druhej strane treba zdôrazniť, že výnos neustanovuje povinnosť preukazovať plnenie odvodových povinností žiadateľa vo vzťahu k poisťovniam či iným verejnoprávnym inštitúciám, ku ktorým patrí aj Sociálna poisťovňa,“ uvádza sa v stanovisku.
Emília Sičáková–Beblavá z Transparency International, hovorí, že „ak subjekt požaduje od štátnych orgánov dotáciu, nemal by mať voči štátu dlh“. Sičáková na základe dostupných informácií nevedela posúdiť, či ide o konflikt záujmov, keďže Tomanová v Privilégiu pracovala.
„Závisí od toho, do akej miery bola ministerka zainteresovaná na vytvorení komisie a podmienok na pridelenie dotácie,“ povedala.
Podľa ministerstva žiadosti o poskytovanie dotácií posudzuje 9-členná komisia, ktorá je poradným orgánom ministerky. Je zložená zo zástupcov ministerstva a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Na základe odporúčania ministerka rozhoduje o poskytnutí dotácie.
Privilégium získalo vlani v októbri od ministerstva práce dotáciu 1,5 milióna korún pre centrum sociálnych služieb v obci Krajné v okrese Myjava. Ďalšiu dotáciu vo výške pol milióna korún pridelilo ministerstvo Privilégiu pre Komunitné centrum sociálnych služieb v Bratislave.
Silné dotácie od žúp
Podľa Mádlovej zariadenia, na ktoré dostali dotáciu, nemali voči štátu žiadne dlhy. Žiadateľom o dotáciu však bolo Privilégium, ktoré figuruje na internetovej stránke Sociálnej poisťovne ako jej dlžník.
Mádlová tvrdí, že dlh voči Sociálnej poisťovni im vznikol preto, lebo nedostali príspevky zo samosprávnych krajov.
Privilégium dostalo pritom v minulom roku 8,7 milióna korún od bratislavskej župy. V roku 2005 9,9 milióna a na tento rok majú schválenú dotáciu 8,7 milióna korún.
Mádlová tvrdí, že od trenčianskej župy nedostali ani korunu. Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová to vysvetlila tým, že sa Privilégium neskoro zaregistrovalo a požiadalo o príspevok. V januári trenčianska samospráva odmietla dotáciu Privilégiu prideliť, dnes sa má rozhodovať o novej žiadosti. Požiadavka je 852–tisíc korún.
Predsedníčka komisie sociálnych služieb bratislavskej župy Marta Čarnogurská považuje za prehnané tvrdenie Mádlovej, že župy sú zodpovedné za to, že Privilégium neodvádzalo odvody do Sociálnej poisťovne. „Určite nemôžu byť všetky náklady hradené z toho, čo dostanú od samosprávnych krajov.“
Privilégium prijíma do svojich komfortných zariadení aj zahraničných klientov. Potvrdili nám to v zariadení v Bratislave aj v Senici, kde sme sa informovali telefonicky. Mádlová povedala, že zahraničnú klientelu nemajú.
Luxusné Privilégium
Budova, ktorej ministerstvo Viery Tomanovej prikleplo dotáciu, zatiaľ nevyzerá tak, ako iné objekty v správe jej bývalého zamestnávateľa.
KRAJNÉ, BRATISLAVA. Penzión Diana si prenajíma Centrum privátnych sociálnych služieb Privilégium. Štvorposchodový penzión stojí na okraji Krajného, dedinky v okrese Myjava.
Majiteľ budovy na otázky, či si môžeme prezrieť, na čo penzión použil dotáciu ministerstva vo výške 1,5 milióna korún, reagoval podráždene a odprevadil nás za bránu ústavu. Máme sa vraj spojiť s riaditeľkou Privilégia Štěpánkou Mádlovou. Tá v stredu povedala, že za jeden a pol milióna nakúpili postele. Privilégium pritom Sociálnej poisťovni dlhuje 17 miliónov korún.
Niektoré zariadenia Privilégia sa podľa vybavenia dajú označiť za luxusný domov dôchodcov. Klient musí najskôr zložiť 200–tisíc korún, a potom môže služby využívať.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Privilégiá
Ministerka práce Tomanová sa zdráha odpovedať na jednoduché otázky: Kedy sa dozvedela, že má neziskovka Privilégium dlh voči Sociálnej poisťovni a či bolo správne za týchto okolností jej odsúhlasiť dotáciu. Miesto toho hovorkyňa ministerky tvrdí, že všetko prebehlo v súlade so zákonom. To je síce možné, ale takéto zahmlievanie problému je zbabelé.
Treba totiž jasne povedať, čo všetko v rámci onej zákonnosti je v tomto štáte možné: získavať miliónové dotácie od ministerstva a žúp, urobiť 17–miliónovú sekeru v Sociálnej poisťovni, vyhnúť sa exekúcii a poskytovať pritom služby pre solventných klientov vrátane tých zo zahraničia. Keby to nebol systémový problém, boli by to len hanebné privilégiá pre jedno Privilégium. To sa potom robí humanita.
Ministerka Tomanová sa rýpe v dôchodkových pilieroch tak, že mnohí naprieč politickým spektrom, štátnymi inštitúciami či rodinami sú z toho na infarkt.
Nezaškodí, ak bude mať chvíľu nervy z dotačnej politiky svojho rezortu bývalá pracovníčka Privilégia Viera Tomanová.
Tomáš Halán
|
Na snímkach je vidieť úroveň penziónov, ktoré má mimovládna organizácia, fungujúca aj z príspevkov žúp, v Bratislave. FOTO AUTOR |