Americký prezident George Bush chce Saudskej Arábii a štátom v Perzskom zálive predať zbrane za 20 miliárd dolárov.
Onedlho by podľa New York Times o schválenie tejto zákazky mal požiadať Kongres.
Nie všetci kongresmani sú však z obchodu, ktorý má signalizovať, že Američania chcú napriek problémom na Blízkom Východe pomôcť umierneným Arabom a „strašiť“ stále rozpínavejší Irán, nadšení.
Tri miliardy ročne
Tvrdia, že hoci Saudská Arábia je spojencom Ameriky v oblasti, podporuje sunitov v Iraku. A to príliš neprospieva stabilite v tejto krajine.
Navyše, akékoľvek posilňovanie armád arabských krajín znervózňuje Izrael a na to je časť Kongresu citlivá.
Bush však tento problém vyriešil: židovskému štátu navýšil vojenskú pomoc až o 25 percent.
V nasledujúcich desiatich rokoch tak Izraelčania každoročne dostanú namiesto 2,4 až tri miliardy dolárov.
Izraelský premiér Ehud Olmert to označuje za veľký izraelský úspech. Umierneným arabským režimom nové zbrane od Američanov „dopraje“. Podľa amerických médií by Američania mali Saudskej Arábii dodať satelitom navádzané bomby či zmodernizovať jej vzdušné a námorné sily.
Nielen Saudom
Podobné „balíčky“ by mali dostať aj iné krajiny v regióne: Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar a Spojené arabské emiráty.
V minulosti pritom Američania len málokedy pre silný izraelský odpor predávali arabským krajinám satelitom navádzané bomby.
To všetko by malo smerovať k tomu, aby sa „vyrovnali“ sily. Američania totiž majú správy o tom, že iránsky režim v posledných rokoch s pomocou Ruska významne zlepšil svoj vojenský potenciál a zdá sa, že sa chystá k podobnému stavu napomôcť aj spojeneckej Sýrii.
Skôr ako Rusi
Len minulý týždeň sa objavili správy, že Teherán prisľúbil Damasku dodávky zbraní z Ruska a Severnej Kórey za miliardu dolárov výmenou za to, že Sýria neuzavrie mier s Izraelom. Iránci tieto správy vehementne popierali.
Američania, ktorí sa úplne nevzdali myšlienky vojenskej konfrontácie s Teheránom pre jeho podozrivý nukleárny program, im však zrejme neveria.
Časť analytikov tvrdí, že predaj zbraní nie veľmi demokratickým režimom v Perzskom zálive nie je práve najlepší nápad, administratíva sa však bráni tým, že je lepšie, keď kúpia zbrane od Američanov ako od niekoho iného. Hoci nikoho nemenovali, je zrejmé, že sa obávajú, že by to boli Rusi.