BRATISLAVA. Líbyjská vláda stále tvrdí, že Slovensko spolu s Českom, Bulharskom a Katarom prispelo do medzinárodného fondu na odškodnenie rodín detí nakazených vírusom HIV. Premiér Baghdádí Alí Mahmúdí povedal, že jeho krajina má dokumenty, ktoré potvrdzujú transfer peňazí do fondu.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom svojho hovorcu tvrdí, že ide o nepravdivú informáciu, rezort financií však reagoval vyhýbavo. „Nemôžeme to potvrdiť ani vyvrátiť,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál pre TA3. Práve naliatie takmer pol miliardy dolárov do humanitárneho fondu bolo kľúčom k prepusteniu bulharských sestričiek a palestínskeho medika na slobodu.
Analytik Alexander Duleba je presvedčený, že Slovensko do fondu naozaj prispelo. „Prečo by mala Líbya klamať? Nemyslím, však že sme zaplatili v hotovosti. Skôr sa prikláňam k alternatíve, že Kaddáfí si týmto spôsobom odpísal časť líbyjského dlhu voči Slovensku.“
Podobný názor má aj bývalý štátny tajomník rezortu diplomacie József Berényi (SMK). „Nedá sa vylúčiť, že premiér Fico ponúkol Líbyi finančnú pomoc. Napokon, bulharské sestričky nepriamo označil za páchateľky. Je teda možné, že povedal vetu, ktorú si dal Kaddáfí do súvislosti s odpustením časti líbyjského dlhu voči nám.“
Premiér Fico totiž počas februárovej návštevy Líbye hovoril aj o vyrovnaní dlhu voči Slovensku. Podiel vlády na finančnom odškodnení rodín líbyjských detí nedávno pripustila aj hovorkyňa Smeru. Podmienkou však malo byť, že Líbya najskôr splatí dlh voči Slovensku, čo sa doteraz nestalo.
Podľa Berényiho si môže Fico za vzniknutú situáciu sám. „Stretol sa s človekom, ktorý je nedôveryhodný, takže teraz musí znášať dôsledky. Vrátane možnej dezinterperácie spoločných rokovaní.“
Autor: vag