PODBANSKÉ. Na otázku, či Slovensko porušilo normy Európskej únie pri ťažbe kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku, trojčlenná komisia z únie po dvojdňovej prehliadke dolín neodpovedala.
V najhoršom prípade sa môže kauza dostať až pred Medzinárodný súdny dvor. Len minimum prípadov sa však končí pokutami, povedal včera inšpektor Európskej komisie Patrick Murphy.
Ekologickí aktivisti tvrdia, že slovenskí organizátori pripravili akciu propagandisticky a tendenčne.
Murphy sa po viac ako 14 hodinách strávených s ľuďmi z ministerstva životného prostredia, Štátnej ochrany prírody a lesníkmi vyjadroval k téme opatrne a diplomaticky. Včera svoj čas rozdelil medzi aktivistov a ministra Jaroslava Izáka.
„Máme oveľa viac informácií, ako pred príchodom na Slovensko. Budú základom na vypracovanie oficiálneho stanoviska. Reakciu Slovenska očakávame do 28. augusta. Aj preto sme chceli vidieť situáciu na vlastné oči,“ hovorí Murphy.
Izák je spokojný a verí, že verdikt bude v prospech slovenskej exekutívy. Priamo pred Murphym vyhlásil: „Verím, že po tejto návšteve bude rozhodovanie komisie objektívne a verím, že nepoškodí Vysoké Tatry a ochranu prírody.“
Ešte pred rozhodnutím navrhol Izák ďalšie rokovanie s Bruselom. Chce, aby prešetriť situáciu prišli aj vyšší zástupcovia direktorátu, alebo Európskej komisie. Murphy odhaduje, že záverečný verdikt o zákonnosti ťažby by mohol padnúť do konca tohto roku.
Členovia komisie sa včera stretli na vlastnú žiadosť aj s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, ktorí tvrdo kritizujú postoj ministerstva aj Štátnej ochrany prírody. Členovia kontrolnej skupiny sa zaujímali najmä o podkôrny hmyz, menej už o porušenie európskej legislatívy.
„Hodiny do nich hustili o likvidácii lesov lykožrútom a zámerne ich zaviedli na plochy, kde to vyzerá najhoršie. Pýtali sa nás najmä na lykožrúta, menej ich zaujímali legislatívne aspekty,“ hovorí aktivista Erik Baláž, ktorý pred niekoľkými mesiacmi s priateľmi bránil ťažbe v dolinách. Je presvedčený, že európskym komisárom je jasné, že Slovensko porušilo európsku legislatívu.
Situáciu v Tatrách napadnutých lykožrútom označili Murphy aj Izák za kritickú. Základom pre Európsku komisiu je však to, kedy došlo k zásahom v dolinách, a či boli, alebo neboli v rozpore s európskou legislatívou. Komisia má možnosť požiadať o predbežné opatrenie, zatiaľ o tom neuvažuje.
„Položili sme množstvo otázok. Časť odpovedí nám ešte slovenská strana musí doplniť,“ povedal Murphy.