Úspešnú skúšku rakety ďalekého doletu Hatf-VII Babur urobili včera pakistanské ozbrojené sily. Babur - pýcha pakistanských zbrojárov - je krídlová raketa schopná niesť jadrovú nálož s doletom 700 kilometrov a veľkou presnosťou zásahu (na snímke TASR/AFP).
V posledných dvoch rokoch Islamabad intenzívne skúša viac raketových nosičov. Úspešní sú s raketou Shaheen alebo Ghanzavi.
Program zameraný na modernizáciu raketovej výzbroje znepokojuje susedné štáty i západných partnerov Pakistanu vrátane USA.
Útoky rebelantov
Americkí experti z Inštitútu pre otázky vedy a medzinárodnej bezpečnosti navyše zistili, že Islamabad stavia nový jadrový reaktor, ktorý bude môcť obohacovať toľko plutónia, koľko stačí na výrobu 40 až 50 jadrových náloží ročne. Pakistanské sily tak dvadsaťkrát zvýšia svoju jadrovú silu.
Pakistan ani susedná India nepodpísali dohodu o nešírení jadrových zbraní. Oveľa väčšie nebezpečie predstavuje nestabilná situácia v samotnom Pakistane. Rakety „neskúšajú“ totiž len vládne vojská. Tento týždeň zahynulo najmenej 14 ľudí pri raketovom útoku rebelantov na mesto Bann v severovýchodnom Pakistane. Šlo o odvetu za to, že predtým vládne vojská zabili vyše 30 vzbúrencov.
Situácia sa dramaticky zhoršila po tom, čo pred dvoma týždňami obsadili radikálni duchovní Červenú mešitu a požadovali zavedenie šarie. V bojoch zahynuli desiatky ľudí. Západopakistanské kmene nato prerušili prímerie a podporujú fundamentalistický Taliban.
Nebezpečná hranica
Americká rozviedka minulý týždeň uverejnila správu, že al-Káida nabrala silu a sústredí sa na afgansko–pakistanskej hranici. Zároveň sa objavili informácie o operácii americkej armády proti teroristom. Islamabad varoval svojich amerických spojencov, aby od podobných nápadov upustili a uverili, že terorista a vodca al-Káidy Usáma bin Ládin v Pakistane nie je.
Či sa nenachádza na územiach, ktoré nekontroluje nikto okrem pakistanských kmeňov, to nemôže garantovať ani prezident Musharaf.
Pakistan má asi 40 jadrových náloží. Podľa expertov nie je pravdepodobné, že by ich v súčasnosti použil. Oveľa nebezpečnejšia je možnosť krádeže teroristami. Alebo nástup fundamentalistov, ktorí by atómové zbrane používali ako nástroj na vydierania susedov i západnej civilizácie.
Autor: Agentúra Epicentrum