Rasmussena stiahol z obehu vlastný tím

Stiahnutie lídra Tour označil riaditeľ pretekov Christian Prudhomme za najlepšiu správu za posledných osem dní. Rabobank v pretekoch pokračuje, no jeho ruský jazdec Menčov odstúpil.

Nechápe to. Sedemnásťkrát ho testovali, vždy negatívne. No aj tak mu nedovolili pokračovať. Dánsky cyklista Michael Rasmussen je druhý líder v histórii Tour de France, ktorý po predčasnom vyhadzove preteky nedokončí.Nechápe to. Sedemnásťkrát ho testovali, vždy negatívne. No aj tak mu nedovolili pokračovať. Dánsky cyklista Michael Rasmussen je druhý líder v histórii Tour de France, ktorý po predčasnom vyhadzove preteky nedokončí. (Zdroj: ČTK/AP)

Stiahnutie lídra Tour označil riaditeľ pretekov Christian Prudhomme za najlepšiu správu za posledných osem dní. Rabobank v pretekoch pokračuje, no jeho ruský jazdec Menčov odstúpil.



BRATISLAVA. Po Kazachovi Vinokurovovi (krvný doping), Nemcovi Sinkewitzovi, Talianovi Morenim (zvýšený testosterón) už vo včerajšej etape nesedel v sedle ani dovtedajší líder pretekov Dán Michael Rasmussen. Domov ho poslal vlastný tím Rabobank. Vyšlo najavo, že neklamal štyrikrát len dopingovým komisárom, ale i vedeniu tímu, a tak ho na pokyn hlavného sponzora okamžite vylúčili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bez žltého trička

Tour de France tak na chvíľu prišla o žlté tričko. Do čela sa síce posunul Španiel Albert Contador, vedenie Tour však radšej do žltého neoblieklo nikoho.

Rasmussena „potopil“ bývalý taliansky pretekár a dnes komentátor televíznej stanie RAI David Cassani. Dánskej televízii prezradil, že ho videl trénovať v Dolomitoch, hoci v tom čase Michael uvádzal ako miesto svojho pobytu Mexiko.

„Klame. S niekým si ma musel pomýliť. Je to len príbeh muža, ktorý sa nazdával, že ma videl. Nemá na to žiadny dôkaz,“ bránil sa zlomený Rasmussen v rozhovore pre dánsky denník BT.

„Na koberci u tímového šéfa Thea De Rooija, ktorý ho s Cassaniho výpoveďou konfrontoval, sa však priznal, že v Dolomitoch bol. Preto sme sa rozhodli vylúčiť ho,“ tvrdí hovorca Rabobanku Jacob Bergsma.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý vylúčený líder

Rasmussen je tak druhým lídrom Tour, ktorého v priebehu pretekov vyhodili. Prvým bol pred 29 rokmi Belgičan Michel Pollentier, ktorý sa dopingovým komisárom pokúsil nepozorovane podstrčiť cudzí moč schovaný v nádobke s hadičkou. „Konečne. Takíto cyklisti nemôžu urážať Tour donekonečna. Jeho klamstvá už boli neúnosné. Toto bola najlepšia správa, aká sa mi za posledných osem dní dostala do uší,“ vydýchol si v interview pre AFP riaditeľ pretekov Christian Prudhomme. Darmo sa Rasmussen bránil, že ho 14–krát negatívne testovali. Nikto mu už veriť nechce.

Dán sa s Tour lúčil víťaz­stvom v stredajšej pyrenejskej etape i piskotom fanúšikov. Ušiel sa mu na štarte i na trati. „Už viem, ako sa Armstrong za tých sedem víťazných ročníkov musel cítiť. A môj obdiv voči nemu stále narastá,“ vravel v cieli 16. etapy 33–ročný Dán.

SkryťVypnúť reklamu

To ešte netušil, že ho v noci Rabobank zo súťaže vyhodí. „Moja kariéra je v ruinách. Vôbec netuším, čo teraz budem robiť. Kam pôjdem,“ povedal Rasmussen pre holandský denník Algemeen Dagblad.

Z bicykla zosadol aj Menčov

Na rozdiel od stajne Cofidis, ktorá po pozitívnom dopingovom náleze Moreniho, stiahla z Tour všetkých jazdcov, Rabobank sa rozhodol pokračovať. Nie tak však všetci členovia tímu. Rus Denis Menčov síce na štart včerajšej 17. etapy nastúpil, no v polovici zosadol z bicykla a slávnu Tour vzdal.

Po tom všetkom si šéf Medzinárodnej cyklistickej únie Pat McQuaid dovolil vyhlásiť, že Tour nie je v kríze. „Len prechádza ťažkým obdobím,“ tvrdí 57–ročný Ír.

Väčšia šanca chytiť hriešnika je v príprave

BRATISLAVA. Michael Rasmussen prelieva krokodílie slzy. Hovorí o rane pod pás. Kontrolovali ho sedemnásťkrát za pár týždňov, vždy negatívne, napriek tomu dostal vyhadzov. Mal ho dostať už dávnejšie: Dána dopingoví komisári štyrikrát nenašli tam, kde oznámil, že bude.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď Vinokurovov prípad svedčí o inom, väčšina dopingových podvodov sa už neodohráva počas pretekov, ale v príprave na ne. Preto sa pomer súťažných a mimosúťažných odberov obracia v prospech náhodných kontrol. V kurze sú „lietajúci komisári“. Svetová antidopingová agentúra (WADA) ich má v rôznych častiach sveta. Aj v našom susedstve: v Rakúsku a Česku.

V atletike sa včera prevalil piaty veľký tohtoročný prípad. Nachytali slovinskú osemstovkárku Jolandu Čeplakovú, zimnú i letnú európsku šampiónku 2002. Erytropetín jej nezistili na pretekoch, ale vo vzorke, ktorej sa musela podrobiť, keď ju náhodne prepadli v Monte Carle, kde žije.

Dve skvelé Bulharky Venevovú a Stambolovovú komisári ešte v zime prekvapili na sústredení v Maďarsku a dve ruské kladivárky, Lysenkovú a Choroščikovú, keď v Moskve presadali z lietadla do lietadla na ceste z Adleru do katarskej Dohy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes si už športovci neevidujú viac občianstiev a viac bydlísk len pre nižšie dane, ale aj preto, že sú ťažšie zastihnuteľní dopingovými komisármi. U tých najlepších, ktorí spadajú do monitorovacieho programu, to však nič nemení na ich povinnosti nahlasovať, kedy a kde sa budú zdržiavať. Jednak medzinárodnej športovej federácii, ale tiež národnej antidopingovej agentúre. Národný športový zväz pôsobí ako sprostredkovateľ.

Pravda, systém ešte nie je úplne zabehnutý a ani patrične prepojený. Dopingoví komisári neraz prídu niekde, kde nie je po športovcovi ani chýru, ani slychu. Ide o neporiadnika, ktorý zabudol nahlásiť, že došlo k zmene? Alebo o podvodníka, ktorý nechce byť v dosahu, lebo sa mu ešte zakázaná látka nevyplavila z tela?

Rasmussen s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote patril medzi druhých. Mal byť dávno na listine hriešnikov, lebo platí pravidlo, že tri absencie na kontrole je to isté ako pozitívny test, a jeho komisári nezastihli štyrikrát. Ibaže dvakrát dánski a dvakrát komisári WADA.

SkryťVypnúť reklamu

„Rasmussenove klamstvá boli už neznesiteľné,“ uľavil si šéf Tour de France Christian Prudhomme. „Tlieskam,“ dodal šéf svetovej federácie Pat McQaid.

Marián Šimo

Moja kariéra je v ruinách. Netuším, kam pôjdem, čo budem robiť.

Michael Rasmussen

Haborákovci sú pedanti

V monitorovacom programe najrôznejších športových federácií je podľa odhadu generálneho sekretára Antidopingového výboru SR Miroslava Motyčíka 600-900, ba možno až 1200 našich športovcov. „Žiaľ, presný počet ani kompletný zoznam nepoznáme, lebo svetová databáza sa len tvorí,“ priznáva.

„Z individuálnych športov ich má najviac asi atletika,“ natipoval, pričom počet odhadol na vyše stovku. „Pritom informácie o pobyte dostávame len od každého desiateho,“ dodal.

Kto sú pedanti? spýtali sme sa. „Konopkovci a Haborák,“ odvetil Motyčík. „Ale aj Danišová.“ Bývalí hriešnici? „To môže byť náhoda,“ zareagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Asi nie je. O ignorantoch sa sekretár ADV SR nechcel baviť, lebo na dovolenke nemal k dispozícii presné fakty. „Zatiaľ sme však nezaznamenali prípad, že by sme niekoho neodôvodnene nezastihli viac ako raz. Princíp trikrát a dosť platí aj na Slovensku.“

Bývalú svetovú šprintérsku hviezdu Krabbeovú vysliedil nemecký komisár na sústredení v Juhoafrickej republike. Slovenský dopingový komisár, ako potvrdil Motyčík, ešte nikdy za nikým do cudziny nevycestoval: „Máme právo testovať aj v cudzine, ale je to otázka financií. Kto kontrolu objedná a najmä kto ju zaplatí.“

Mimosúťažná kontrola stojí okolo 12-tisíc korún bez nákladov na dopravu komisárov, ba aj dopravy vzorky do zahraničného laboratória a ročne má náš antidopingový výbor na kontroly približne sedem miliónov korún. Z lanských 702 odberov bolo mimosúťažných iba 152. „Tento rok bude celkom iný pomer,“ ubezpečuje Motyčík.

SkryťVypnúť reklamu

(mo)

Zrušte Tour, vyraďte cyklistiku z olympiády

Dianie okolo Tour de France vyvolalo silné negatívne reakcie. „Konvoj cyklistov sa premenil na karavánu výsmechu. Pokiaľ organizátori naozaj chcú zachrániť cyklistiku, mali by to tento rok zabaliť a dať si dlhšiu pauzu. Takú dlhú, aby z dopingových figúrok opäť urobili športovcov,“ napísal vo štvrtok denník Libération. „Tour sa musí urýchlene zbaviť nálepky, že cyklistika sa točí okolo dopingu a naopak,“ pridáva sa denník L`Equipe.

Preteky, ktoré patria už tak trocha k národným symbolom Francúzska, strácajú na dôveryhodnosti. „To, čo sa deje, nás všetkých stavia do katastrofálneho obrazu. Teraz musíme povzbudiť organizátorov, aby urobili všetko pre čistotu športu a cyklistiky ako takej,“ povedal v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL francúzsky premiér Francois Fillon.

SkryťVypnúť reklamu

Viceprezident Svetovej antidopingovej agentúry Jean-Francois Lamour zašiel ešte ďalej. Chce aby cyklistika nebola viac súčasťou olympijských hier. Organizátori OH v Pekingu sa chystajú ešte viac zintenzívniť boj proti dopingu. Možné vylúčenie cyklistiky z hier je však v kompetencii Medzinárodného olympijského výboru. „MOV rozhoduje o prijatí a vylúčení jednotlivých športových odvetví. My iba plníme to, čo prijal MOV,“ reagoval hovorca pekingského organizačného výboru Sun Weide.

Firmy sa Tour nechcú vzdať

Kým niektorí európski sponzori uvažujú, že pre dopingové aféry nebudú podporovať cyklistiku, tí americkí zatiaľ tak radikálni nie sú.

„Je to európska obdoba Super Bowlu v americkom futbale. Priame prenosy bežia celý deň a sleduje ich celý kontinent,“ povedal Mike Sinyard, prezident spoločnosti Specialized, ktorá bicyklami a komponentami zásobuje takmer polovicu jazdcov v tohtoročnom pelotóne. Európska automobilka MAN už odmietla dávať peniaze do cyklistiky a podobný krok zvažujú firmy Adidas či Audi.

SkryťVypnúť reklamu

Zámorské spoločnosti podobné kroky podľa agentúry AP odmietli. Ide o výrobcu bicyklov Trek, firmu Nike alebo Computer Sciences Corp., ktorá sponzoruje tím CSC. Jehomanažér Bjärne Riis se priznal, že pri víťazstve na Tour v roku 1996 dopoval.

„Keď vyrobíte skvelý bicykel, je potom tragédia, že si na ňom niekto pomáha dopingom. Ale nemyslím si, že ukončiť podporu cyklistiky je riešenie,“ dodal Peter Donato z kanadskej společnosti Cervelo.


(slo, tasr, čtk)

Fakty 17. etapy Tour de France

17. etapa (Pau - Castelsarrasin, 188,5 km): 1. Bennati (Tal.) Lampre-Fondital 4:14:04, 2. Fothen (Nem.) Gerolsteiner, 3. Elmiger (Švajč.) Ag2r Prévoyance, 4. Voigt (Nem.) Team CSC všetci čas ako víťaz, 5. Millar (V. Brit.) Saunier Duval-Prodir +2:41, 6. Tosatto (Tal.) Quickstep-Innergetic +2:43.

SkryťVypnúť reklamu

Poradie po 17. etape: 1. Contador (Šp.) Discovery Channel 80:42:08, 2. Evans (Austr.) Predictor-Lotto +1:53, 3. Leipheimer (USA) Discovery Channel +2:49, 4. Sastre (Šp.) Team CSC +6:02, 5. Zubeldia (Šp.) Euskaltel-Euskadi +6:29, 6. Valverde (Šp.) Caisse D'Epargne +10:18.


(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu