Ota Hudec z Modulu leteckého nasadenia pod ministerstvom vnútra hovorí, že požiar v Slovenskom raji by s vrtuľníkom ministerstva alebo súkromným uhasili za jeden deň. Prečo ste súkromný nenasadili?
„Je to o peniazoch. Aj keď tam budú štyri vrtuľníky, povieme, že by bolo lepšie mať ich šesť. V pondelok som tam bol a tvrdím, že by sa to za jeden deň neuhasilo. Jeden zo súkromných vrtuľníkov vyviezol hore výsadok a zhodnotilo sa, že nie je nutné, aby lietali štyri, lebo účinnosť hasenia v takomto priestore je minimálna. Nevidíte tam plamienok, len dym. Horelo na zemi. Keď vrtuľník vyleje vodu, tá na zem prakticky ani nedopadne, zachytí sa na ihličí. Po vysadení výsadku začal vojenský vrtuľník voziť vodu. Keď začalo viac pofukovať a mal problém, povolal sa súkromný. Druhý deň prišiel znovu a keď už bol taký vietor, že nemohol ani tento lietať, poslal sa preč.“
Vaši kolegovia, hasiči tvrdia, že súkromný vrtuľník sa poslal preč, lebo ho nemal kto zaplatiť.
„Na tom, kedy má byť povolaný vrtuľník, sme sa v pondelok s veliteľom zásahu zhodli. Každý veliteľ musí zvažovať efektívnosť vynaložených nákladov. Tu by to platil urbariát. V konečnom dôsledku je to jedno, lebo aj on sa môže začať brániť - ja to nezaplatím, lebo vrtuľník nebolo treba.“
Podľa vás teda nenastala situácia, že bolo treba hasiť súkromným vrtuľníkom?
„Z hľadiska efektívnosti vynaložených nákladov nie.“
Čo to znamená efektívnosť vynaložených nákladov?
„V porovnaní škoda-náklady. Na Starých Horách bola plocha požiaru 119 hektárov, škoda 5,9 milióna korún. Tu horí 8 až 10 hektárov. Škoda možno nedosiahne ani milión korún.“
Teraz sa hovorí o troch miliónoch.
„Neviem, kto to tak odhadol, podľa mňa prehnane.“
Kto povie, aká vysoká škoda stojí za to, že sa nenasadí vrtuľník?
„Je to na veliteľovi zásahu, norma neexistuje. Charakter požiaru nebol taký, že treba nasadiť enormné sily. Keby sme zavolali do zahraničia, tak vám garantujem, že by sa nám vysmiali. Povedali by, že druhý raz neprídu.“
Ale ak chýbajú vrtuľníky štátu, nemal by hasenie súkromnými platiť štát a nie urbariát?
„Taký je princíp. To, čo štát má a použije, to sa neuhrádza. Čo ak by Slovnaft vyrábal niečo, čo keby začalo horieť, potrebovali by sme špeciálnu techniku? Máme si ju len preto nakúpiť? Zisky má pritom Slovnaft.“
Ale tu ide o les.
„Nech sa majitelia lesov dajú dokopy a kúpia si svoj vrtuľník. Bolo by to prirodzené tak ako v Českej republike, Taliansku, Španielsku.“
Hasiči v Raji hasia v ťažkých montérkach, nemajú oblečenie vhodné na horúčavy. Prečo?
„Niet prostriedkov. Neopravíme cisternu a kúpime im novú rovnošatu. Ak by sme to kúpili pre všetkých, tak je to asi 3–tisíc uniforiem, ktoré použijú desaťkrát do roka. Tí, u ktorých sa predpokladá, že chodia na zásahy často, tých vidíte v červených rovnošatách. Ide o príslušníkov modulu leteckého hasenia. Naši hasiči sú vystrojení minimálne na takej úrovni ako hasiči v západnej krajine. Pokiaľ sa týka techniky na záchranársku činnosť, takisto. Zlý stav je v cisternovej technike a pri rebríkoch a plošinách.“
Hovorili ste, že v pondelok ste boli v Raji osobne. Prečo akcii nevelí niekto z najvyššieho vedenia?
„Nie je to požiar takého rozsahu. Bol tam aj krajský riaditeľ a nevidel som dôvod ani na to, aby to prebral on. Tento rok je to aspoň dvadsiaty požiar, kde horí osem až desať hektárov.“
Vrtuľník sa vylietal na Starých Horách
Ministerstvo vnútra práve vybavuje letenku pre ruského úradníka, ktorý by mal odobriť opravu jedného zo štyroch vrtuľníkov ministerstva MI 171. Lietať by mohol už na budúci týždeň.
Dva vrtuľníky sú na revízii od minulého roka a dva od tohto. Problém podľa vnútra je, že sú nekvalitné a okrem revízie sa zistilo, že potrebujú aj opravu. Na revíziu ide vrtuľník, keď má nalietaný istý počet hodín. Posledný sa „vylietal“ pri požiari na Starých Horách.
Niektoré z vrtuľníkov ani nenalietali plný počet povolených hodín a mali problémy, preto ich rekonštruovali skôr. U jedného rekonštruujú oba motory, u ďalšieho reduktor a agregáty, u tretieho predlžujú životnosť motorov.
Všetky boli vyrobené po roku 2000 a dovezené v rámci deblokácie ruského dlhu.
(mož)
Oheň neuhasili
Až do zotmenia sa včera hasiči na Spiši snažili lokalizovať oheň pri obci Hrabušice. Požiar hasia od nedele.
Šíri sa v národnej prírodnej rezervácii Sokol a podľa odhadov správcu Národného parku Slovenský raj Bedřicha Hájeka už spôsobil škodu na vzácnych rastlinných biotopoch za vyše 50 miliónov. Škody na lesných porastoch vyčíslil urbariát zo Spišského Štvrtku na tri milióny.
Po ministrovi obrany prišiel včera na miesto požiaru šéf rezortu životného prostredia Jaroslav Izák. Na súkromný vrtuľník uvoľnil milión korún. Ešte deň predtým ho nemal kto zaplatiť, hoci hasiči tvrdili, že s ním by požiar uhasili za jeden deň. Vrtuľník priletel z Popradu do hodiny. Pridal sa k trom vrtuľníkom ministerstva obrany.
„Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, ak bude potrebné, budeme ju operatívne riešiť,“ povedal minister.
„Naši ľudia robia všetko preto, aby sa oheň nedostal ďalej. Pripravujú si miesto na umiestnenie oto vaku, aby mohli hasiť na zemi priamo na hrebeni,“ povedal veliteľ zásahu Ondrej Šproch.
„Je to škandál, že republika si nevie poradiť s požiarom na jednom kopci. Ide pritom o Slovenský raj, oblasť, ktorú navštevuje milión turistov,“ povedal starosta Hrabušíc Štefan Labuda.
Je však spokojný, že turistického ruchu v oblasti Podlesok sa zatiaľ požiar výrazne nedotkol. „Podľa štatistík, ktoré si vedieme o návštevnosti, sme v porovnaní s minulým rokom vybrali asi o 200-tisíc korún na vstupnom viac. Momentálne je to niečo nad dva milióny korún,“ povedal Labuda.
Jeden vrtuľník likvidoval požiar aj v neprístupnom teréne v Poráčskej doline. Tam oheň včera lokalizovali.
Hasiči uhasili aj požiar v Rudňanoch.
Monika Toporcerová
Stĺpček Mariána Leška
Princíp hasenia
O ministrovi Izákovi nikto nemôže povedať, že sa 'prestaráva'. Peniaze na to, aby lesný požiar hasili aj vrtuľníky súkromných firiem, mohol uvoľniť už v pondelok, ale on to urobil až vo štvrtok. Bol taký uvážlivý, až to škodí lesom. Ešteže nás prostredníctvom hovorcu ubezpečil, že po uhasení požiaru jeho ministerstvo stanoví „plán revitalizácie postihnutej oblasti“.
Ako vysvetlil prezident hasičov, pri hasení platí princíp, že „to, čo štát má a použije, to sa neuhrádza“. Princíp má svoje následky. Na hasenie sa nepovoláva nikto ďalší, komu by jeho prácu bolo potrebné uhradiť. Čo platí len dovtedy, kým sa oheň veľmi nerozšíri. Potom sa prostriedky nájdu, a to aj v oveľa väčšom rozsahu, ako by bolo potrebné, keby sa našli hneď.
Keď minister Izák uvoľnil milión korún, aby požiar mohli hasiť aj „súkromníci“, šéf správy národného parku už odhadoval, že v rezervácii sú škody za 5 miliónov a na celom požiarovisku za 50 miliónov. Hoci ich nikto neuhradí, prestanú byť preto škodami?