Zamestnancov na lízing pribúda

Agentúry dočasného zamestnávania môže tešiť, že ponuka práce začína prevyšovať nad počtom ľudí, ktorí sú ochotní pracovať a schopní okamžite nastúpiť.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

Existujú firmy, ktoré môže tešiť, že ponuka práce začína prevyšovať nad počtom ľudí, ktorí sú ochotní pracovať a schopní okamžite nastúpiť do práce. Sú to Agentúry dočasného zamestnávania.

BRATISLAVA. Marta ako absolventka začala hľadať prácu. Odpovedala na inzerát s atraktívnou ponukou vo svetoznámej firme, ktorá pôsobí v telekomunikáciách a IT. Na pohovore ju čakal človek z personálnej agentúry.

Ponuku pracovať pre svetoznámu firmu síce dostala, ale formálne bude minimálne rok zamestnankyňou personálnej agentúry. Napriek tomu, že do roboty bude chodiť do firmy, ktorú si vybrala v inzeráte. Ak sa potom bude firme páčiť, možno jej po roku ponúknu trvalý pracovný pomer, nebude zamestnaná na lízing. Na otázku, prečo je to tak, dostala Marta odpoveď, že väčšina zamestnancov tejto firmy je najatá cez ich personálnu agentúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podobne prijíma nových radových pracovníkov aj väčšina IT firiem, ktoré začali u nás pôsobiť. Nie je to len situáciou s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, v ktorej sa personálky vedia lepšie pohybovať. Lízingové agentúry dokážu vďaka svojej špecializácii lepšie stráviť aj iné problémy, ktoré prinášajú noví zamestnanci. Firmy tak dostávajú začiatočníkov a ľudí na sezónne práce na kľúč a môžu sa sústrediť na svoju hlavnú činnosť.

„V súčasnosti sa zamestnanci na lízing využívajú najmä na pokrytie dopytu v čase nábehu výroby alebo počas letných mesiacov na zabezpečenie plynulosti prevádzky nielen v strojárenskom sektore, ale aj v službách,“ povedal generálny riaditeľ agentúry Trenkwalder Luboš Sirota.

Ako šéf asociácie personálnych agentúr po minulé roky loboval v prospech uznania personálneho lízingu ako normálnej formy zamestnávania. Dnes už hovorí, že lízing je bežnou praxou aj na Slovensku. Aktuálne personálky zamestnávajú 8400 ľudí, čím fakticky patria medzi najväčších slovenských zamestnávateľov. Na trhu práce začína byť nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorých by firmy mohli zamestnať natrvalo. Aj preto sa rozbehol biznis so zamestnávaním ľudí z cudziny. Personálna agentúra Trenkwalder sa vďaka nedostatku ľudí na trhu práce rozhodla získať pracovníkov z Kosova.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovenský trh so zamestnancami, ktorí sú ochotní pracovať, je už takmer vyčerpaný,“ povedala marketingová manažérka agentúry Jana Zedníková. Podľa nej sa v blízkej budúcnosti budú zaujímať aj o iné krajiny, ktoré nie sú členmi únie.

„Musíme hľadať nové možnosti. Máme tu rastúci priemysel, ale nemáme pracovníkov,“ povedala.

Lízingovky boli vypočuté

Od septembra začne platiť novela Zákonníka práce. Zamestnávatelia ňou nie sú nadšení a hovoria, že obmedzí flexibilitu trhu a skôr neprispeje k tvorbe nových pracovných miest. O existenčných ohrozeniach však nehovoria.

Novela mala pôvodne obmedziť uzatváranie pracovných pomerov na lehotu určitú a tak mnohí zamestnanci, ktorí sú najímaní cez agentúry, mohli prísť o prácu.

„Vítame, že ministerstvo práce i parlament uznali, že riziká spojené s prepustením niekoľkých desiatok tisíc zamestnancov z lízingu by bolo skutočnou pohromou pre trh práce,“ povedal Ľuboš Sirota, zastupujúci personálne agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

„Negatívom novely je zníženie flexibility pracovného času,“ povedal vedúci personálneho servisu a odmeňovania Volkswagen Slovakia Juraj Kiripolský. Na novele sa mu zároveň nepáči, že normy práce bude musieť podnik odsúhlasovať s odborármi, čo „neprispeje k rýchlosti reakcie firmy na zmenené podmienky “.

Nový Zákonník dáva podľa Kiripolského vyššie právomoci odborárom a zamestnancom. „Je diskutabilné, či to skutočne zamestnancom pomôže,“ povedal. Veľkí investori majú problém nájsť nielen kvalifikovanú, ale vo všeobecnosti pracovnú silu. A pri dnešnom pohybe zamestnancov medzi firmami sa tieto musia skutočne snažiť udržať si ľudí svojou serióznosťou, konkurencieschopným odmeňovaním a sociálnym programom.

(th)

Automobilky lízingom kryjú sezónnosť

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávanie ľudí cez lízing sa stáva u nás každodennou praxou.

„Tí, ktorí boli alebo sú u nás zamestnaní cez lízing, mali vždy rovnaké podmienky ako kmeňoví zamestnanci,“ povedal hovorca PSA Peugeot Citroen Peter Švec. Človek z agentúry má tak nárok na všetky benefity ako riadny zamestnanec.

„V minulom roku, pri nábehu druhej zmeny, sme čiastočne využili zamestnávanie ľudí cez tri pracovné agentúry,“ povedal Švec. Celkovo zamestnali sto ľudí. Dodáva, že pri počte 3300 zamestnancov je to skôr symbolické číslo. Tento rok využívajú služby štyroch agentúr a prácu tak dávajú asi 120 ľuďom. Agentúrnych zamestnancov využívajú najmä na dovolenkové, letné obdobie .

Podobne je na tom aj ďalšia slovenská automobilka.

„Zamestnávaním pracovníkov prostredníctvom personálnych agentúr riešime výkyvy v počte vyrábaných vozidiel v jednotlivých časových obdobiach,“ povedal vedúci personálneho servisu a odmeňovania Volkswagenu Slovakia Juraj Kiripolský.

SkryťVypnúť reklamu

Doterajšie skúsenosti s takýmito pracovníkmi nie sú veľmi pozitívne. Volkswagen sa stretáva s ich veľkou nestabilitou a fluktuáciou. Príčiny sú podľa Kiripolského rôzne. „Nezáujem o daný druh práce, nespokojnosť so zmenným modelom a vzhľadom na situáciu na trhu práce aj ťahanie si zamestnancov od inej personálnej agentúry,“ povedal.

Pri odmeňovaní však nerobia tiež žiadne rozdiely. Pracovníci na lízing majú vo Volkswagene porovnateľné odmeňovanie, rovnaký vzdelávací program, ako aj rovnaké pracovné podmienky.

Hovorca najmladšej slovenskej automobilky Kia Dušan Dvořák pre celozávodnú dovolenku v podniku na otázky neodpovedal.

Zo šiestich na tri mesiace

Do konca augusta platí, že ak firma zamestná takzvaného agentúrneho zamestnanca, najneskôr do šiestich mesiacov ho firma musí platovo zrovnoprávniť s jej kmeňovými zamestnancami. Znamená to, že počas šiestich mesiacov môže byť plat človeka cez pracovný lízing nižší, prípadne mu nemusia byť priznané niektoré zamestnanecké výhody.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne ministerstvo pri návrhu novely Zákonníka práce navrhovalo, aby táto lehota bola iba šesť týždňov. Nakoniec všetky strany pristúpili na kompromis. Lehota na zrovnoprávnenie sa znížila zo šiestich na tri mesiace.

(th)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu