BRATISLAVA. Historický organ v Konkatedrále sv. Martina v Bratislave, ktorý chce cirkev vymeniť za nový, už odpojili od elektrického motora, ktorý ťahal mechy. Hovorca Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Tibor Hajdu potvrdil, že počas omší sa hrá už len malom organe.
Dirigent Pavol Selecký, ktorý bojuje za záchranu historického organa, to považuje za prvý krok k demontáži kultúrnej pamiatky.
Cirkev nástroj odstavila od prúdu, hoci od Krajského pamiatkového úradu v Bratislave ešte nedostala súhlas na jeho premiestnenie. Konanie vo veci reštaurovania a premiestnenia organa totiž pamiatkari zastavili a vlastníka vyzvali, aby žiadosť doplnil.
Hajdu tvrdí, že podklady pre nich už majú pripravené, len ich ešte na úrade neodovzdali. Pripustil, že stavba nového organa má sklz. Cirkev ho chcela mať do októbra budúceho roku, keď bude arcibiskup Ján Sokol sláviť 75 rokov. „Pre KPÚ síce s prácami meškáme, ale vo vzťahu k zhotoviteľovi si plníme všetky zmluvné záväzky,“ hovorí Hajdu. Výrobca organa je už vraj pripravený začať práce v dóme.
Pracovníci úradu si chceli včera starý organ pozrieť, správca chrámu im však zabránil vstúpiť na chór, kým o to nepožiadajú písomne.
Riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry Jozefa Lenhart hovorí, že išlo o „vedomé marenie výkonu služby“. Cirkev podľa neho musí vedieť, že organ je pod stálym dozorom pamiatkového úradu.
„My s tým nemáme problémy, len chceme, aby na podobných stretnutiach bol aj poverený zástupca arcidiecézy Stanislav Šurin,“ hovorí Hajdu.
Selecký tvrdí, že sa bude snažiť historický organ v dóme zachrániť. „Je to naša povinnosť, starý organ má oveľa vyššiu hodnotu ako ten, čo cirkev dnes kupuje za milión eur,“ myslí si.
Organ z roku 1880 plánuje cirkev dať do moderného Kostola Sedembolestnej Panny Márie v Žiline–Vlčinciach. Odporcovia tvrdia, že má zostať v autentickom prostredí. Nový organ by si vedeli predstaviť na inom mieste dómu.