26. júla
1856 - v Dubline sa narodil írsky mysliteľ, dramatik George Bernard Shaw. Zakladateľ modernej anglickej drámy, napísal viac ako 40 drám, vrcholom jeho tvorby je komédia Pygmalión, satira na viktoriánsku epochu, predloha amerického muzikálu My Fair Lady. Z neskorších hier je dôležitá historická hra Svätá Jana. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1925). Zomrel 2. novembra 1950 v Ayot St. Lawrence.
1875 - narodil sa švajčiarsky psychiater, psychológ a filozof Carl Gustav Jung, zakladateľ analytickej psychológie. Bol žiakom S. Freuda. Vytvoril psychologickú typológiu introvertnej a extrovertnej osobnosti a teóriu kolektívneho nevedomia. Z diela: O psychológii podvedomia, O psychologických typoch, O vzťahu medzi Ja a podvedomím. Zomrel 6. júna 1961.
1890 - v Brezovej pod Bradlom sa narodil priekopník slovenskej kinematografie Ján Závodný. V r. 1908 odišiel do USA a v r. 1920 spoluzakladal Tatra Film Corporation, s ktorou v r. 1921 nakrútili na Slovensku film Jánošík. Zomrel 18. februára 1980 v Chicagu.
1922 - v Bystrom sa narodil spisovateľ a výtvarník Albert Marenčin. Študoval v Bratislave a v Paríži, bol odborným pracovníkom SNG v Bratislave. Počas normalizácie mal zákaz publikovať. Spolupráca na scenároch filmov: Zemianska česť, Prerušená pieseň, Pieseň o sivom holubovi, Polnočná omša, Barnabáš Kos. Jeho obsiahla literárna tvorba zahŕňa kratšie prozaické útvary, preklady a rozhlasové hry. Z francúzštiny preložil Kráľa Ubu od Alfreda Jarryho. Autor esejí Nikdy a Návraty na Muráň. Venuje sa tvorbe koláží, výtvarnej histórii a kritike.
1940 - v Bratislave sa narodil scénický a kostýmový výtvarník Milan Čorba. Pôsobí v Slovenskom národnom divadle, no navrhoval kostýmy i pre televíziu i film, napr.: Balada o siedmich obesených, Mário a kúzelník, Môj úbohý Marat, Macbeth, Ružové sny, Tisícročná včela. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, bol dekanom Činohernej a bábkarskej fakulty VŠMU a rektorom Vysokej školy múzických umení (VŠMU).
1942 - narodil sa politik, právnik Vladimír Mečiar, predseda Ľudovej strany-HZDS a poslanec NR SR. Do politického života vstúpil po novembri 1989, bol ministrom vnútra a životného prostredia SR a súčasne poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR (1990-92). V júni 1991 založil Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Po parlamentných voľbách v roku 1990, 1992 a v septembri 1994 sa stal predsedom vlády SR, dvakrát - v roku 1991 a v marci 1994 - bol z funkcie odvolaný. V parlamentných voľbách v roku 1998 bol zvolený za poslanca NR SR, mandátu sa však vzdal v prospech Ivana Lexu. V parlamentných voľbách v r. 2002 a 2006 zvolený za poslanca NR SR, v súčasnosti je predsedom poslaneckého klubu ĽS-HZDS a členom Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Dvakrát sa uchádzal o post hlavy štátu, v prezidentských voľbách v máji 1999 sa umiestnil sa na druhom mieste za Rudolfom Schusterom a v apríli 2004 sa opäť umiestnil na druhom mieste za Ivanom Gašparovičom.
1944 - v Radošinej sa narodil divadelník Stanislav Štepka. Zakladateľ, dramatik, herec a režisér Radošinského naivného (RND) divadla a tvorca jeho osobitej poetiky. Pre RND napísal väčšinu hier: Jááánošííík, Človečina, Hrob lásky, Kúpeľná sezóna, Čierna ovca, Ženské oddelenie, Hotel Európa, Slovenské tango, Nevesta predaná Kubovi, Na jeden dotyk, Ako som vstúpil do seba, Ako sme sa hľadali, Generál, Vygumuj a napíš, Hra o láske, Desatoro a mnohých ďalších. Písal tiež hry pre Divadlo pre deti a mládež v Trnave, v 80. rokoch mal humoristickú reláciu v Slovenskom rozhlase. Autor textov piesní, filmových a televíznych scenárov.
1952 - zomrela argentínska politička Eva Duarteová-Perónová, nazývaná Evita. Pôvodne speváčka a herečka, ako manželka prezidenta Peróna mala výrazný podiel na jeho populistickej politike. Bola ministerkou zdravotníctva a práce. Autorka memoárov Zmysel môjho života. Narodila sa 7. mája 1919.
1977 - v Princetone, New Jersey, zomrel americký ekonóm nemeckého pôvodu Oscar Morgenstern. Zaoberal sa teóriou hier - teóriou racionálneho rozhodovania v podmienkach neúplnej informovanosti. Hlavné diela: Theory of games and economic behaviour (Teória hier a ekonomického správania), On the accuracy of economic observations (O presnosti ekonomických pozorovaní). Narodil sa 24. januára 1902.
1978 - v Oldhame vo Veľkej Británii sa narodilo prvé dieťa zo skúmavky Louise Brownová. Nová metóda, ktorá mala pomôcť neplodným bezdetným párom, vyvolala množstvo etických i právnych problémov - darcovstvo spermií, donosenie dieťaťa cudzou matkou, využívanie embryí na výskumné ciele a ďalšie. Na Slovensku sa prvé "dieťa zo skúmavky" narodilo 4. mája 1991 na 1. gynekologicko-pôrodníckej klinike v Bratislave.
1994 - v Bratislave zomrel maliar, reštaurátor Vladimír Droppa. Spoluzakladal družstvo Tvar, bol prvým predsedom sekcie reštaurátorov na Slovensku. Spoluautor publikácie Lidové kroje v Československu. Narodil sa 13. októbra 1907 vo Vlachoch.
2006 - v Prahe zomrel spisovateľ, autor literatúry faktu Vojtech Zamarovský. Absolvoval Právnickú fakultu Slovenskej univerzity v Bratislave. Pracoval v bankovníctve v Bratislave a na rôznych úradoch v Prahe. Z politických dôvodov bol dlhší čas nezamestnaný a začal sa venovať prekladateľskej činnosti, neskôr sa sústredil na vlastnú literárnu tvorbu. Napísal knihy Za siedmimi divmi sveta, Objavenie Tróje, Za tajomstvom ríše Chetitov, Na počiatku bol Sumer, Bohovia a hrdinovia antických bájí, Dejiny písané Rímom, Grécky zázrak, Ich veličenstva pyramídy, Epos o Gilgamešovi, Vzkriesenie Olympie, Aeneas, Bohovia a králi starého Egypta, Sinuhet, Návrat do staroveku. Venoval sa aj televíznej dokumentaristike. Za svoju literárnu i televíznu tvorbu získal mnoho ocenení, v Trenčíne založili Múzeum antiky Vojtecha Zamarovského. Vo svete sa predalo viac ako dva milióny výtlačkov jeho kníh v 10 jazykoch sveta. Prvý nositeľ Ceny Egona Ervina Kischa, v marci 2006 mu Atény udelili čestné ocenenie Veľvyslanec helenizmu. Narodil sa 5. októbra 1919 v Trenčíne.