BRATISLAVA. Premiér Robert Fico si chce preveriť, prečo a za akých podmienok bude FNM zvyšovať svoje imanie v spoločnosti Burza cenných papierov Bratislava.
„Predseda vlády si dá celú záležitosť preveriť, oboznámi sa so všetkými skutočnosťami a následne sa k tomu vyjadrí,“ odkázal Fico cez svoju hovorkyňu Silviu Glendovú. Obchod schválili výkonný výbor aj prezídium fondu. V oboch orgánoch má najviac nominantov Smer.
Denník SME oslovil aj niekoľkých poslancov HZDS. Ani jeden sa však k prípadu nevedel alebo nechcel vyjadriť. Jeden z poslancov mimo záznamu povedal, že je prekvapený konaním zástupcov HZDS vo fonde. Poslanec a niekdajší šéf Výkonného výboru FNM z čias druhej Mečiarovej vlády Milan Rehák povedal, že sa o záležitosti fondu už nezaujíma.
Poslanec za SNS Jozef Ďuračka si myslí, že nákup akcií nie je v poriadku. „Hlavný balík FNM ovláda tak či tak,“ povedal. Podľa podpredsedu finančného výboru je SNS s pôsobením svojich nominantov spokojná. Ďuračka tvrdí, že ide o prvý krok vedenia FNM, ktorý sa mu nepozdáva.
„Je to tunel,“ povedal podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Pripomenul, že štatutári fondu musia konať v zmysle Obchodného zákonníka.
Zákonník zakazuje vykonávať operácie nevýhodné pre vlastnú spoločnosť. „Podľa mňa sú aj trestne stíhateľní, ak robia takéto veci.“
Mikloš si myslí, že na riešenie situácie vo fonde sa „treba spýtať predsedu vlády, ktorý povedal, že bude konať do troch minút, keď sa dozvie o nekalých veciach“.
Aj podľa poslanca za SMK Bélu Bugára by mal do podozrivých transakcií fondu zasiahnuť premiér. „Toto je jeho zodpovednosť. Veď vedenie fondu volí parlament na návrh vlády.“
Podpredseda KDH Daniel Lipšic považuje nákup akcií za „dôkaz klientelizmu tejto vládnej koalície“. Ide podľa neho o úplne nepriehľadný, nelogický nákup a plytvanie verejnými prostriedkami.
Lipšic chce, aby sa prípadom zaoberal prinajmenšom hospodársky výbor parlamentu.
FNM: Bránime sa pred žralokmi, ktorí chcú kupovať akcie burzy
Fond národného majetku tvrdí, že nákupom akcií spoločnosti Burza cenných papierov ju bráni pred tým, aby sa do nej dostali firmy, ktoré si tam neželá.
FNM nakupuje menšinový balík akcií preto, aby sa do spoločnosti nedostali iní akcionári.
Tvrdí to viceprezident fondu Vladimír Kocourek, ktorého do funkcie nominoval Smer.
„Nie sme jediní záujemcovia o kúpu týchto akcií,“ povedal.
Dodal, že záujem o kúpu akcií jednej z bánk prejavila istá finančná skupina. Ktorá, odmietol konkretizovať.
Cenu sme museli akceptovať
Kocourek tiež tvrdí, že cenu za akcie od spoločností Capital Partners Development a Koruna Invest museli akceptovať, inak by podiel mohol kúpiť niekto iný, keďže by odmietnutím ponuky stratili svoje predkupné právo.
Podľa viceprezidenta ani táto cena nie je premrštená, keďže burza vlastní budovu v centre Bratislavy a aj dcérsku spoločnosť Centrálny depozitár cenných papierov.
Obava zo stratégie
Na otázku, čo zlé by mohol prípadný nový minoritný akcionár urobiť s burzou, odpovedal, že by mohol nabúrať stratégiu fondu, čo ďalej s burzou.
Kocourek uviedol, že Fond národného majetku už má istý strategický zámer, ale konkrétnejšie sa nevyjadril.
Čo urobil Fond národného majetku
Fond národného majetku schválil nákup 1,74 percenta akcií Burzy cenných papierov Bratislava od dvoch spoločností za 8,38 milióna korún. Fond má pritom už teraz viac ako 74 percent akcií burzy a na jej úplné ovládanie mu stačí 67 percent. Akcie sú podľa obvyklých prepočtov predražené asi desaťnásobne.
Navýšenie portfólia nemá ani finančný efekt, keďže burza vlani zarobila len 5,2 milióna korún a nákup akcií za túto cenu by sa pri rovnakom zisku na dividendách vrátil za 90 rokov.
Akcie predávajú firmy, ktoré zastupuje nominant HZDS v dozornej rade spoločnosti SPP - distribúcia Gustáv Laca.
Zodpovedným pracovníkom fondu, ktorý má transakciu na starosti, je zasa okresný predseda HZDS v Trenčíne Pavol Krištof.
V rovnakej firme ako Laca bol pred niekoľkými rokmi aj podpredseda výkonného výboru za SNS Daniel Lukáč.