Američania a Iránci včera už po druhý raz spolu hovorili o Iraku a druhýkrát rozhovory sprevádzali silné emócie.
Podľa agentúry AP sa hneď na začiatku rokovaní, na ktorých sa okrem amerického a iránskeho veľvyslanca v Bagdade zúčastnili aj iracký premiér Núrí Malíki a minister zahraničia Hosjara Zibari, spustila ostrá hádka.
Kto počúva Malíkího?
Americký veľvyslanec Ryan Crocker totiž obvinil Irán z toho, že podporuje a trénuje protivládny odpor v Iraku, konkrétne šiitské milície. Tie sa podieľajú na zabíjaní amerických vojakov. Iránsky veľvyslanec Hasan Kasímí Kumí mu odpovedal, že Američania na to nemajú žiadne dôkazy.
Zdá sa, že ani jeden z veľvyslancov nepočúval úvodný, mimoriadne emocionálny príhovor irackého premiéra. Ten obe strany vyzval, aby pomohli stabilizovať Irak a zastavili terorizmus v krajine.
Tiež upozornil na to, že pre Irak nie je dobré, ak sa do jeho záležitostí pletú iné krajiny. Američania a Iránci sa vzájomne obviňujú z mocenských záujmov v Iraku.
Teherán Američanov viní z okupačného správania sa, Washington sa zase obáva, že Irán v Iraku podporuje sily, ktoré by ho chceli premeniť na islamský štát.
Americko-iránske rokovania o Iraku sú jedinou diplomatickou aktivitou medzi oboma štátmi. Ich prvé kolo sa konalo v máji tohto roka, po takmer 30 rokoch neexistujúcich diplomatických vzťahov.
Washington aj Teherán chcú zatiaľ spolu hovoriť len o irackej otázke. Krajiny sú v dlhodobom spore pre iránsky nukleárny program. Teherán v súčasnosti zadržiava štyroch Američanov iránskeho pôvodu a obviňuje ich zo špionáže, Američania zase v Iraku väznia členov iránskych Revolučných gárd podozrivých z podpory odboja.
Autor: mik