Ministerstvo práce definitívne potvrdilo, že nenavrhne, aby bol odchod z II. dôchodkového piliera odmenený okamžitým vyplatením peňazí z osobného dôchodkového účtu.
BRATISLAVA. Pripomienkové konanie k novelám zákonov o dôchodkoch sa oficiálne skončilo. Ministerka práce Viera Tomanová (Smer) naozaj zmenila svoj návrh na zákon o dôchodkovom poistení. Kým donedávna tvrdila, že ľudia, ktorí vystúpia z druhého dôchodkového piliera, si budú môcť nechať, čo si v ňom našetrili, odvčera je všetko inak. "Nebudú si môcť vybrať peniaze v hotovosti, ale ako to bude presne definované, to v tejto chvíli nepoviem," povedala včera Tomanová.
Jej podriadený, štátny tajomník rezortu práce Peter Sika (HZDS) vie, ako to bude: "Dobrovoľný výstup z druhého piliera bude možný s podmienkou prevodu prostriedkov do Sociálnej poisťovne." Potvrdil tak informácie, ktoré sme priniesli včera.
Ministerka podráždene reagovala na slová, že zmena v jej vyjadreniach znamená ústup z toho, čo pôvodne navrhla, a povedala. "My neustupujeme z ničoho. Na minulej tlačovej besede som informovala, že zvažujeme tento krok a bude doriešený až na základe právnych analýz," adresovala kritiku médiám.
Majetok, ale len na dôchodok
Jej nedávne slová a navrhnuté znenie novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení však svedčí o inom. "Sú to vlastné peniaze sporiteľov. Ak hovoríme, že sú to ich vlastné peniaze, tak prečo ich potom nemáme dať tým ľuďom," povedala ešte na začiatku tohto mesiaca Tomanová. "Je to ústup," reaguje na nové skutočnosti šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivan Barri.
Rozpor vo vyjadreniach ministerky potvrdzuje aj Tomanovej vlastný návrh novely zákona o sporení na penziu. V nej sa uvádza, že ak sa sporiteľ rozhodne z druhého piliera vystúpiť, dôchodková spoločnosť mu vyplatí "sumu zodpovedajúcu aktuálnej hodnote jeho dôchodkového účtu sporiteľa ku dňu zániku zmluvy alebo s jeho súhlasom prevedie tieto peniaze do Sociálnej poisťovne".
Zmenu v postoji, ktorú nepovažuje za ústup, ministerka zdôvodnila aj tým, že v zákone o starobnom dôchodkovom sporení sa na jednej strane uvádza, že úspory sú súkromnými úsporami, ale len na zabezpečenie dôchodku v starobe. Z iného ustanovenia - o dedení úspor - vyplýva niečo iné. "Zákon hovorí o možnosti dedenia podľa Občianskeho zákonníka možno a takto možno dediť len hodnoty, ktoré sú predmetom súkromného vlastníctva," povedala Tomanová. Chce to však upraviť, aby to bolo v zákone jednoznačné, že ide síce o súkromné úspory, ale len na dôchodok.
Člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska Slavomír Šťastný si myslí, že už terajší zákon jasne hovorí, na čo sú súkromné dôchodkové úspory určené. "Aj keď prostriedky na osobných dôchodkových účtoch majú charakter súkromného vlastníctva, zákon jednoznačne určuje účel, na ktorý je možné ich použiť, a tým je zabezpečenie dôchodku v starobe," povedal Šťastný.
Tvrdí, že chce pomôcť euru
Ministerka včera tiež povedala, že všetky zmeny, ktoré navrhla v dôchodkovom systéme, majú slúžiť na to, "aby sme stabilizovali hospodárenie Sociálnej poisťovne, ktoré je dôležité najmä z hľadiska pripravovaného vstupu Slovenska do eurozóny. V novele napríklad zostala možnosť dobrovoľne vystúpiť z druhého piliera alebo, že štát by nemal platiť príspevky do dôchodkových spoločností za svojich poistencov, napríklad za ženy na materskej. Ľuboš Jančík
Sporné body Tomanovej novely
Štát by nemal platiť príspevky do druhého piliera za svojich poistencov (napríklad rodičia na materskej dovolenke, osoby starajúce sa o dieťa nad šesť rokov s dlhodobo zlým zdravotným stavom).
Menia sa tým zásadne podmienky, pri ktorých tieto osoby vstupovali do starobného dôchodkového sporenia. Sporiť si totiž začali s tým, že štát za nich bude v čase, keď budú jeho poistencami, platiť príspevky do druhého piliera. Sporenie na penziu sa po schválení tohto návrhu môže stať pre nich nevýhodné, pretože si nemusia našetriť toľko, aby mali na slušný dôchodok z druhého piliera.
Návrh neráta s tým, že Sociálna poisťovňa bude musieť týmto osobám platiť plnú penziu za obdobie, keď boli poistencami štátu. Takto sa zvýšia budúce záväzky poisťovne. Rezort práce nevyčíslil o koľko.
Zrušenie maximálnych vymeriavacích základov na sociálne poistenie
Ľudia, ktorí zarábajú viac ako 56 283 korún mesačne, budú platiť vyššie odvody. V súčasnosti sa totiž zo zárobku nad 56 283 korún mesačne, čo je trojnásobok priemernej mzdy z roku 2005, odvody do Sociálnej poisťovne na dôchodok neplatia.
Tento návrh zvýši náklady firiem na prácu a môže mať negatívny vplyv na zamestnanosť. Priznal to aj rezort práce v prílohe k novele zákona. Nevyčíslil však, o koľko by napríklad mala nezamestnanosť klesnúť a aký to bude mať vplyv na štátny rozpočet. Takisto chýbajú dosahy tohto kroku na Sociálnu poisťovňu. Ak sa totiž zrušia maximálne vymeriavacie základy, niektorým ľuďom s vyššími príjmami stúpnu dôchodky. Analýza k novele zákona to nevyčíslila.
Čo v novele zákonov o dôchodkoch zostalo
- Predĺženie obdobia dôchodkového poistenia, ktoré treba na získanie nároku na starobný dôchodok z 10 na 15 rokov.
- predčasný dôchodok sa môže priznať najskôr dva roky pred dovŕšením oficiálneho dôchodkového veku.
- zrušenie maximálnych vymeriavacích základov pre sociálne poistenie a dôchodkové sporenie, avšak bez zmeny dôchodkov z I. piliera a ostatných dávok.
- zjednotenie podmienok na vyplácanie vdovského a vdoveckého dôchodku po roku od smrti partnera.
- zákaz súbehu predčasného dôchodku s príjmom zo závislej činnosti.
- pracujúci penzista bude platiť aj nemocenské poistenie.
- Občanom, ktorí uzatvoria zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007, sa umožní výstup zo systému.
- Občanom, ktorí neuzatvoria zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007, sa umožní vstúpiť do II. piliera do konca júna 2008.
- Občanom, ktorým po vstupe do II. piliera vznikol nárok na invalidný dôchodok a nepracujú, zaniká od 1. januára 2008 povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení. Sociálna poisťovňa za nich nebude hradiť príspevky do II. piliera.
- Kto chce získať dôchodok z II. piliera, musí si šetriť najmenej 15 rokov. Dnes je to 10 rokov.
- Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Čo chce ministerstvo stiahnuť
- Nebudú sa rušiť stropy na platenie odvodov na nemocenské poistenie do Sociálnej poisťovne (v súčasnosti je to 28 142 korún).
- Ľudia, ktorí vystúpia z II. piliera, nebudú si môcť peniaze vybrať. Peniaze sa prevedú do Sociálnej poisťovne.