VIEDEŇ. Ako uvádza rakúsky denník Die Presse, nejde pritom o odmietnutie malých projektov, ale i tých vysokokarátových ako napríklad zámer kanadskej firmy Tournigan obnoviť modernými metódami ťažbu zlata v Kremnici, plánovanú ťažbu uránu na Jahodnej pri Košiciach a výstavbu tepelnej elektrárne na okraji mesta Trebišov.
Proti všetkým trom projektom ostro vystupujú občianske i ekologické organizácie. Investori však trvajú na ekologickej nezávadnosti a ekonomickej výhodnosti svojich projektov.
V prípade povrchovej ťažby zlata v Kremnici by sa z 250-metrového krátra v priebehu nasledujúcich 10 rokov mohlo vyťažiť vyše 30 miliónov gramov zlata a sedemnásobok tohto objemu v prípade striebra. A rakúsky denník pripomína aj to, že v Kremnici funguje mincovňa, ktorá napríklad razila mince pre Irak a bude raziť i euromince. Zdroj príjmov predstavuje i rozvoj cestovného ruchu v tomto malebnom historickom meste. Pri Košiciach sa zase nachádzajú najväčšie zásoby uránu v strednej Európe.
Trebišovská elektráreň má poskytnúť pracovné miesta pre približne 350 priamych zamestnancov a nepriamo zvýši zamestnanosť prostredníctvom dodávateľských spoločností. V čase výstavby tu bude pracovať približne 1 500 ľudí.