NIŽNÁ MYŠĽA. Tridsiatu prvú sezónu odkrýva tajomstvá minulosti na kopci Várhegy vedúci výskumu Ladislav Olexa z košického pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre. Na vykopávkach tu okrem domácich študentov praxujú aj zahraniční, tento rok z Francúzska. Pre teplo pracujú len do 14. hodiny, zem musia polievať.
Popoludní zákaz pracovať
Horúčavy komplikujú archeológom prácu. Hoci ich najväčším nepriateľom je dážď, teraz by sa zišiel. „Pôda je totálne vysušená. Postupujeme oveľa pomalšie ako po iné roky,“ povedal Ladislav Olexa.
Brigádnici vozia k náleziskám v kanistrách vodu, ktorou polievajú stvrdnutú pôdu. „Také leto som počas svojej praxe ešte nezažil,“ spomína Olexa.
„Z riaditeľstva ústavu sme dostali príkaz, podľa ktorého môžeme pracovať maximálne do druhej popoludní. Ide o zdravie,“ myslí si Olexa.
Nálezisko doteraz vydalo pozostatky mohutného opevnenia približne 3500 rokov starej osady, takmer 800 odkrytých hrobov, šperky zo zlata, bronzu, jantáru či fajansy, dokonale odliate zbrane, predmety z keramiky, kostí, parožia či z kameňa a hlinené hračky. To všetko zaraďuje nálezisko medzi najvýznamnejšie archeologické lokality v Karpatskej kotline.
„Samozrejme, po skončení školy som nemohol tušiť, že tu strávim celý svoj doterajší profesionálny život. A to ešte zďaleka nie sme na konci,“ hovorí archeológ.
Slovenské Mykény
Nižnú Myšľu a ďalšie náleziská z doby bronzovej označil časopis National Geographic za slovenské Mykény.
„Samozrejme, nenašli sme tu toľko zlata. Nálezy však svedčia o výnimočnej vyspelosti ľudí otomanskej kultúry, ktorí na sútoku Hornádu, Torysy a Olšavy vytvorili v staršej dobe bronzovej, teda približne v čase existencie starogréckych Mykén, jedno z najvýznamnejších remeselných, obchodných, duchovných a mocenských centier v Karpatskej kotline,“ povedal Olexa.
Archeologické nálezisko v Nižnej Myšli je zároveň školiacim pracoviskom pre študentov archeológie, histórie a antropológie.
Slovenská prax
Na výskume sa už vystriedali okrem domácich vysokoškolákov aj študenti z Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka, Španielska, Grécka a ďaších krajín.
Tohto roku v rámci výmenného programu Erasmus absolvuje na Slovensku špeciálnu prax osem študentov archeológie z remešskej univerzity vo Francúzsku. Polovica je na výskume v Bojnej, ostatní v Nižnej Myšli.
Isabelle Louiso, Aurélie Troblard, Aurélie Turmel a Benjamin Dufour sa na pálivom slnku lopotia so zeminou stvrdnutou na kameň.
„Čudovali sa, že musia pracovať aj s lopatou. Počas praxe by si však mali siahnuť na všetko, čo s prácou archeológa súvisí,“ hovorí ich učiteľka Francoise Lenyová.
Odborníčku na keramiku uchvátili nálezy z Nižnej Myšle, ktoré sú prezentované v jedinečnom obecnom múzeu.
„Poľská a československá archeológia mali vždy mimoriadne vysokú úroveň. Preto som rada, že práve na Slovensku môžu naši študenti pracovať. Pred pádom železnej opony také možnosti neboli,“ hovorí učiteľka.