BRATISLAVA. Jozef Psotka už nie je najstarším slovenským horolezcom, ktorý vystúpil na osemtisícovku. Legendu slovenského horolezectva, ktorá na jeseň 1984 krátko po svojej päťdesiatke nezišla z Mount Everestu, na poste najstaršieho Slováka v klube 8000 nahradil Martin Gablík.
Vo Zvolene žijúci handlovský rodák včera vyliezol na deviaty vrch sveta Nanga Parbat (8125 m) – mesiac a tri dni pred 54. narodeninami. Stál na ňom spolu s himalájskym nováčikom, 27–ročným Sviťanom Antonom Suchým. Okrem nich aj Poľka Baranowská, Španiel Gori a päť čílskych horolezcov.
„Úžasný deň,“ napísal na webovú stránku Jozef Kopold. „V základnom tábore zneli salvy z pušiek. Počasie je super.“
K poveternostnému zlomu v západnom cípe Himalájí došlo cez víkend. Pohotovo ho využilo elitné trio vyčkávajúce v 7100 m: Bratislavčan Kopold, Tatranec Hámor a Poliak Morawski. Hneď po nich ďalší. Z piatich Slovákov sa na vrchol nedostal len Rudolf Bošiak.
Stavebný inžinier Gablík bol na prvej osemtisícovke rok pred päťdesiatkou: na Makalu stál ako druhý Slovák (Kriššák 1976) a ako prvý bez kyslíka. Na Broad Peaku nedokončil ani jeden z pokusov. V r. 1998 však na zostupe zachránil Petra Šperku a predvlani sa s Bošiakom vzdali výstupu, aby pomohli zniesť Poliaka Artura Hajzera, ktorý si zlomil nohu. Okrem Ceny Radovana Kaufmana dostali i trofej Európskeho hnutia fair play UNESCO. „Som tak vychovaný. Trampská škola. Úcta k ohňu, prírode a ku kamarátom,“ tvrdil Gablík, ktorý sa počas záchrannej akcie po 400–metrovom páde takmer zabil. Jeho trio sa spod Nanga Parbatu vracia domov, kým trio Kopold, Hámor, Morawski čaká prvovýstup na K 2.
![]() Anton Suchý. |