BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera prekvapil zástupcov menšín na Slovensku. Vo vyhlásení k 15. výročiu prijatia Deklarácie o zvrchovanosti republiky hovoril o lojálnych menšinách.
Mnohí vrátane Strany maďarskej koalície označili takéto slovné spojenie za nevhodné.
„Predseda vlády Robert Fico si nadovšetko želá, aby sme zo Slovenskej republiky pre slovenský národ aj pre lojálne menšiny vybudovali skutočný a pokojný domov,“ ukončil tlačový odbor vlády oficiálne vyhlásenie premiéra. Neskôr odbor tlmočil premiérov názor, že menšiny nekategorizuje. Ktoré menšiny sú lojálne, neodpovedal. Lojálni sú tí, ktorí si ctia právny poriadok a menšinové práva zaručené ústavou a medzinárodnými dohovormi.
Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy Slovenska ostal prekvapený. „Nijaký predstaviteľ štátu by nemal deliť občanov na lojálnych a nelojálnych.“ Predpokladá, že Fico mal na mysli menšiny, ktoré sa snažia o aktivity typu občianskeho združenia Južanská autonómna rada.
Myslí si to aj politológ Grigorij Mesežnikov. „Použitie tohto spojenia bude navádzať pozorovateľov a zástupcov národnostných menšín, že mal na mysli maďarskú menšinu.“ Tvrdí, že je to absolútne nevhodné vyjadrenie s nacionalistickými prvkami.
Zástupcov menšín si premiér pohneval. Okrem Alexandra Patkolóa si aj Štefan Sarközy z Inštitútu rómskej verejnej politiky myslí, že delenie občanov na lojálnych a nelojálnych nesmie byť. „Lojalitu menšín netreba riešiť oficiálne. Hoci každý máme svoje korene, ku ktorým tiahneme, keď sme na Slovensku, určitú lojalitu k nemu musíme mať.“
Za nevhodné označil Ficove výroky aj podpredseda SMK József Berényi. „Nepoznám nelojálnych zástupcov menšín. Neviem, čo tým premiér myslel.“
Ficovi celkom nerozumie ani Ondrej Pöss z Karpatonemeckého spolku, ktorému však jeho výrok veľmi neprekáža. Myslí si, že všetky menšiny na Slovensku jeho ústavu a právny poriadok akceptujú.
Vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič sa svojho straníckeho a vládneho šéfa zastal. Na jeho vyjadrení nevidí nič zlé. Všetci sa podľa neho musia správať tak, že „toto je ich štát a vlasť“. Na otázku, či sa niektorá z menšín takto nespráva, odpovedal, že si treba „zobrať tých jednotlivcov, ktorí organizujú južanskú autonómiu“. A ďalej si pomohol hispánskou menšinou v USA. Vraj nie je možné, aby Strana mexickej koalície vyhlásila samostatnosť a pripojila sa k Mexiku.
„Považujem to za politické bla–bla, z ktorého sa dá vyčítať aj konkrétny útok, ale dá sa chápať aj ako politická výpoveď o ničom,“ povedal o Ficovom vyjadrení politológ Miroslav Kusý.
Pre politológa Grigorija Mesežnikova to je potvrdenie, že Fico je národne orientovaný politik a výroky smeruje k voličom, ktorí sú za obhajobu národných záujmov. SNS sa však nemusí báť, lebo jej voliči sú zvyknutí na oveľa tvrdšie vyjadrenia.
Stĺpček Mariána Leška
Lojálne menšiny
Predseda vlády si nadovšetko želá, aby sme zo Slovenskej republiky vybudovali skutočný a pokojný domov „pre slovenský národ aj pre lojálne menšiny“. Slovo „lojálne“ je v tomto vyjadrení nadbytočné a škodlivé.
Nič na tom nemení ani dodatočná interpretácia autora, že „príslušníci menšín, ktorí si ctia právny poriadok
a menšinové práva zaručené ústavou a medzinárodnými dohovormi, sú lojálni Slovenskej republike“. Nemení preto, lebo vyhlásenie hovorí o menšinách, kým interpretácia o ich príslušníkoch. Čo nie je jedno a to isté.
Príslušníci menšín, presne tak ako príslušníci slovenského národa, bývajú rôzni: od skvelých, pracovitých a poctivých ľudí až po podliakov a lumpov. Medzi menšinami také priepastné rozdiely nie sú.
Preto premiér nesmie menšiny kategorizovať, a to ani nedopatrením. Lebo by bol nelojálny voči ich príslušníkom a Ústave SR.