Šikula debutoval ako básnik v roku 1958 v Mladej tvorbe, o šesť rokov neskôr ako prozaik „sa predstavil atypicky – jedným knižným debutom v Čechách, druhým paralelne na Slovensku“, v roku 1965 mu vyšla prvá kniha pre deti a „skvost slovenskej básnickej prózy“ (M. Hamada) – novela S Rozárkou, ktorou sa stal známym aj v zahraničí.
Eva Jenčíková rozdelila výber zo Šikulovej tvorby na päť častí, ak k jeho epike, lyrike a tvorbe pre deti prirátame aj rozhovory a rôzne publicistické texty. Autorovu literárnu činnosť predstavuje v troch desaťročiach.
Jeho prvé tvorivé obdobie v 60. rokoch prinieslo sedem kníh mimoriadne priaznivo prijatých kritikou. Zrodil sa prozaik s výrazným rukopisom, sujetový básnik s nevšedným rozprávačským talentom a novátorským štýlom. Milan Hamada sa o ňom vyjadril, že je to najtalentovanejší prozaik generácie 60. rokov, ktorý vrátil slovenskú prózu do básnickej epiky.
Jenčíková sa usiluje začleniť Šikulu k jednému z prúdov slovenskej literatúry, uvádza aj jeho protesty proti tvrdeniam o jeho nadväzovaní na naturizmus, a predsa hovorí, že v Šikulových textoch je lyrizmus jedným zo znakov jeho diela, prejavuje sa najmä v melodickosti a hudobnosti jazyka: „Je signifikantné, že slová vníma Šikula ako hudbu. Dokáže ich rytmus doslova prepísať do notovej osnovy.“
Šikula vybudoval svoju prózu na vlastnej životnej skúsenosti, pre jeho príbehy sú dôležití obyčajní ľudia zo západoslovenského regiónu. Postavy „často putujú z jednej knihy do druhej, rovnako ako motívy, a tak príbehy jednotlivých jeho súborov na seba voľne nadväzujú“.
Druhé tvorivé obdobie Vincenta Šikulu predstavuje polovica 70. rokov až rozhranie rokov osemdesiatych a deväťdesiatych. Za ten čas vydal 15 rôznorodých kníh, sem patrí aj „šuflíkový“ román Ornament, ktorý mohol vyjsť až v roku 1999.
Jenčíkovú zaujali v Šikulovej próze rôzne typy rozprávačov, ktoré mu umožnili nenásilne používať humor, iróniu, sarkazmus, paródiu i grotesku. Nie náhodne si zvolila pre názov štúdie slová Rozprávač Vincent Šikula. Práve rozprávačovi a rozprávaniu, ich premenám, rýchlemu striedaniu a spomaľovaniu venuje veľkú pozornosť. „Keďže Šikulov rozprávač sa neustále pohybuje medzi pásmom autorského rozprávania a pásmom postáv, pričom ani tieto pásma nie sú jednoznačne vymedzené, neraz nastáva ich vzájomné prelínanie a prestupovanie.“
Precízna editorská práca Evy Jenčíkovej, bohatosť materiálu, a zaujímavosť – to všetko prispelo k tomu, že Vincent Šikula sa odkryl ako človek a autor, ktorý nám svojimi textami sprostredkoval obraz života druhej polovice 20. storočia na Slovensku.
Vincent Šikula: Ornament a iné prózy
Zostavila a teoretické časti napísala Eva Jenčíková
Vydali Kalligram a Ústav slovenskej literatúry SAV
649 strán
Autor: Gabriela Rakúsová (Autorka je literárna kritička)